Nawet w Bytomiu nie jest już tanio?
Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na prawach powiatu. Sprawdzamy, czy to się zmieniło w świetle najnowszych dostępnych danych GUS.
W ostatnich latach widoczne zmiany cenowe nie dotyczyły wyłącznie największych i najbardziej atrakcyjnych rynków mieszkań (m.in. miast wojewódzkich). Zmieniały się również stawki cenowe z mniejszych ośrodków miejskich. Jak wskazują eksperci portalu GetHome.pl, można jedynie żałować, że GUS dopiero niedawno opublikował dane cenowe za 2023 rok obejmujące tego typu mniejsze miasta. Niemniej jednak, warto spojrzeć na mini-ranking cenowy wszystkich miast na prawach powiatu i sprawdzić, czy Bytom był nadal „najtańszym” takim miastem (podobnie jak w 2022 roku).
W Banku Danych Lokalnych GUS możemy znaleźć informacje o medianowej cenie 1 mkw. wszystkich lokali (nowych i używanych), które zostały sprzedane na terenie każdego miasta na prawach powiatu w 2023 r. W przypadku rynku pierwotnego, chodzi wyłącznie o przeniesienie własności wybudowanych już lokali mieszkalnych. Dane GUS obliczone z tym zastrzeżeniem wskazują, że w 2023 r. połowa sprzedanych mieszkań z „najtańszych” miast na prawach powiatu, nie przekroczyła następującej ceny za jeden metr kwadratowy:
- Bytom - 3 704 zł
- Jastrzębie-Zdrój - 3 924 zł
- Piekary Śląskie - 4 135 zł
- Wałbrzych - 4 167 zł
- Ruda Śląska - 4 361 zł
- Zabrze - 4 583 zł
- Grudziądz - 4 666 zł
- Mysłowice - 4 735 zł
- Rybnik - 4 845 zł
- Przemyśl - 5 020 zł
- Świętochłowice - 5 116 zł
- Konin - 5 144 zł
- Tarnobrzeg - 5 195 zł
- Jaworzno - 5 246 zł
- Włocławek - 5 267 zł
Jak widać, Bytom w 2023 r. utrzymał swoją pozycję jako miasta na prawach powiatu z najniższymi cenami metrażu. Jeżeli chodzi o pozostałe czternaście ośrodków miejskich wymienionych wyżej, to znajdziemy wśród nich sporo miast, które boleśnie odczuły zmianę systemu gospodarczego i regres przemysłu ciężkiego. W takich ośrodkach miejskich deweloperzy budują niewiele, więc zdecydowana większość obrotu mieszkaniami przypada na rynek wtórny.
Źródło: GetHome.pl
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tak dużej oferty nowych mieszkań w największych miastach kupujący nie mieli nigdy!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł wzrost sprzedaży nowych mieszkań, ale deweloperzy wprowadzili ich na rynek jeszcze więcej. W efekcie we wszystkich metropoliach oferta lokali urosła do rekordowych rozmiarów. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców równie ważne jest też i to, że wzrósł w niej udział segmentu popularnego, co skutkowało stabilizacją średniej ceny metra kwadratowego.
- 14.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
- 08.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jednak więcej gotowych mieszkań od deweloperów?
W niektórych miastach spadł udział gotowych mieszkań od deweloperów. Warto jednak pamiętać, że powiększyła się cała oferta.