NBP: Deweloperzy chcą zwiększyć ofertę mieszkań o 71% r/r w 2024 r.
Ankietowani przez Narodowy Bank Polski (NBP) deweloperzy deklarują zwiększenie swojej oferty sprzedaży mieszkań w 2024 r. i w 2025 r. wobec ubiegłego roku odpowiednio o 71% i 42%, podał NBP.
"Wzrost sprzedaży o 32% i spadek rzeczywistych wprowadzeń nowych ofert na rynek o 24% skutkował spadkiem o 16% stanu ofert dostępnych na rynku na koniec 2023 r. wobec stanu na koniec 2022 r. Natomiast analiza liczby mieszkań znajdujących się w budowie uwidoczniła niższy poziom o 4% r/r liczby mieszkań znajdujących się w trakcie realizacji, co wynikało z 10% spadku liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2023 r." - czytamy w raporcie "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.".
Deweloperzy informowali o znacznym ożywieniu w rozpoczynaniu nowych projektów w IV kw. 2023 r. w odniesieniu do trzech poprzednich kwartałów, podkreślono.
"Ankietowani deklarowali zwiększenie swojej oferty sprzedaży w 2024 r. i w 2025 r. wobec 2023 r. odpowiednio o 71% i 42%. Według wskazań podmiotów 45% mieszkań znajdujących się w trakcie budowy na koniec 2023 r. było już sprzedane (43% na koniec 2022 r.). Mniejsza przedsprzedaż realizowanej produkcji mieszkań na wstępnym etapie budowy dotyczyła w większości małych deweloperów, co wynikało ze znacznego finansowania inwestycji kredytem bankowych i wymogu ze strony kredytujących banków posiadania rachunków powierniczych zamkniętych. Duże firmy deweloperskie odznaczają się lepszą i bardziej stabilną sytuacją finansową, co w ocenie banków pozwoliło im na prowadzenie rachunków powierniczych otwartych i sprzedaż na wczesnym etapie realizacji budowy" - czytamy dalej.
Według wskazań deweloperów 53% mieszkań planowanych do realizacji przez deweloperów posiada pozwolenie na budowę (wzrost o 4 pkt proc. i o 7 pkt proc. wobec stanu odpowiednio na koniec 2022 r. i 2021 r.), w tym 47% tych lokali na koniec 2023 r. znajdowało się w projektach gotowych do rozpoczęcia, podano w materiale.
"Zwraca uwagę fakt znacznie większego odsetka na koniec 2023 r. mieszkań planowanych do realizacji z pozwoleniem na budowę w 10. miastach (66%) niż w grupie 6. miast (44%) oraz udziału mieszkań w projektach gotowych do rozpoczęcia budowy (60% w 10 miastach i 37% w 6 miastach). Spadek udziału na sześciu największych rynkach mieszkań planowanych do realizacji z posiadanym pozwoleniem na budowę, w tym w projektach gotowych do rozpoczęcia stwarza ryzyko narastania problemów z szybkim dostosowaniem podaży do rosnącego popytu" - napisał NBP.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.