Zapraszamy na Polish Real Estate Summit 2024!
Mechanizmy zwiększające podaż, uwolnienie gruntów, stabilizacja cen na rynku nieruchomości i poprawa struktury mieszkaniowej – czy miesięcy po tym, jak na PRES 23 gorąco dyskutowaliśmy o tym, jakich przekształceń pilnie potrzebuje rynek, czas na przyjrzenie się temu, jakie – i jak się dokonały?
Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości to emocjonalny i finansowy rollercoaster sprzyjający pesymistycznym wizjom. Na rynku mieszkaniowym najwięcej niepewności budzi, nadal niedoprecyzowany i niepewny, program wsparcia kredytobiorców #NaStart, powszechnie zwany Kredytem 0%.
Program rządowy teoretycznie ma wejść w życie 15 stycznia 2025 roku. Czy zyska większą popularność niż Bezpieczny Kredyt 2%? Taka opcja jest możliwa, jednak wszystkie warunki nie zostały jeszcze określone. Ponadto, na ten moment maksymalny limit kredytu hipotecznego nie jest wskazany.
BK 2% popularny w małych miejscowościach
Bezpieczny Kredyt 2% uruchomiony w drugiej połowie 2023 r. zyskał licznych zwolenników. Jak wynika z danych udostępnionych przez BIK, z rządowego programu skorzystało 92,6 tys. osób, zaciągając zobowiązania na 27,2 mld zł! Program zakładał, iż w ciągu dwóch lat zostanie udzielonych 50 tys. kredytów. Rzeczywistość przekroczyła jednak najśmielsze oczekiwania i łącznie udzielono aż 66,8 tys. Bezpiecznych Kredytów 2%. Co ciekawe, aż 64,4% BK 2% zostało przyznanych w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców.

Kredyt #NaStart a wizja deweloperska
Nowy program rządowy może przyczynić się do stabilizacji rynku mieszkaniowego. Deweloperzy wskazują na fakt, iż ich plany inwestycyjne oraz dotychczasowe strategie sprzedażowe nie ulegną zmianie, mimo przesunięcia w czasie momentu uruchomienia programu. Zaznaczają, że dywersyfikacja portfolio i elastyczność ofert w zmieniających się warunkach branżowych to sprawy priorytetowe. Jak zauważa Polski Związek Firm Deweloperskich, wprowadzenie nowego programu rządowego powinno być jednoznaczne z uruchomieniem mechanizmów zwiększających podaż, a co za tym idzie – z łagodzeniem podwyżek cen za metr kwadratowy i poprawą gospodarki mieszkań.
„Ze szczytu widać więcej…”
Czy nowy program rządowy zostanie wprowadzony w życie na początku przyszłego roku? Czy – jak przewiduje wielu analityków – znów spowoduje znaczący wzrost cen? Z jakimi problemami spotkali się deweloperzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Dlaczego sektor mieszkaniowy był zmuszony do zmniejszenia tempa, a inwestorzy nie lokowali środków w nieruchomościach komercyjnych? Na te oraz inne pytania odpowiedzi postarają się znaleźć prelegenci oraz moderatorzy paneli dyskusyjnych i warsztatów już 14 i 15 listopada 2024 r. To właśnie w tych dniach w Zakopanem odbędzie się czwarta edycja PRES Polish Real Estate Summit. Goście, Uczestnicy oraz Partnerzy wydarzenia ponownie spotkają się w hotelu Nosalowy Dwór Resort & SPA. Organizatorem wydarzenia jest Nowy Adres – firma należąca do Grupy MTP.
Dlaczego warto wziąć udział?
PRES Polish Real Estate Summit 2024 to coroczne spojrzenie z góry na to, co działo się na rynku nieruchomości w ostatnich dwunastu miesiącach. Baczniej przyglądamy się temu, co dzieje się wokół rynku mieszkaniowego – śledząc między innymi mieszkaniowe projekty komercyjne, którymi coraz odważniej interesują się i inwestorzy, i sami deweloperzy. 14 i 15 listopada już po raz czwarty w samym sercu Tatr spotkają się przedstawiciele rynku nieruchomości, finansów, samorządów, kancelarii prawnych, firm doradczych, agencji nieruchomości.
W trakcie tegorocznej edycji skupimy się na takich tematach jak: ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, nazywana schronową, i jej wpływ na nowe inwestycje deweloperskie. Prywatne akademiki, które dla szerokiego rynku pozostają ciekawostką, tymczasem coraz śmielej wkraczają do polskich miast. Hotele, condohotele i inne nieruchomości ściśle związane z turystyką – jak rozpoznawać ich potencjał i ile jeszcze ich pomieszczą polskie kurorty? SINN-y - czy polskie REIT-y – czy nareszcie otworzą nasz rynek na rodzimy kapitał? Zajmiemy się też, oczywiście, unijnymi dyrektywami, których zmiany nasi eksperci śledzą na bieżąco. Porozmawiamy więc o tym, czy wobec oczekiwanej za kilka lat zeroemisyjności budynków adaptacja tych starszych w ogóle będzie opłacalna. Zaś na koniec pierwszego dnia zapraszamy na rzeczowy, rzetelny i wypełniony konkretami warsztat, na którym zaplanujemy skuteczną strategię ESG, oporną na zmiany legislacyjne oraz kolejne krzyki mody.
PRES Polish Real Estate Summit 2024 to nie tylko bogata część merytoryczna, ale i skuteczny networking. Gorące dyskusje z pewnością zdominują foyer oraz restaurację podczas lunchu. Organizatorzy umożliwią również uczestnikom umówienie się na biznesowe spotkania face to face przy pomocy systemu Match Maker. No i nie zapominajmy o mniej formalnej, wieczornej części konferencji, która wyjątkowo sprzyja budowaniu pozytywnych relacji. Szczegóły już niebawem. Do zobaczenia w Zakopanem!
PRES Polish Real Estate Summit 2024,
14-15 listopada, Zakopane
Z dwudniowym programem wydarzenia i warunkami uczestnictwa można zapoznać się tutaj: https://pressummit.pl/pl/
Źródło: Nowy Adres SA
- 13.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?
Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.