Ostre hamowanie sprzedaży deweloperów giełdowych w 2024 r.
Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez zdecydowaną większość giełdowych tuzów statystyki zakomunikowały znaczny spadek kontraktacji rdr zarówno w ostatnim kwartale jak i całym 2024 roku. To dość oczywisty skutek wyraźnego osłabienia ubiegłorocznej koniunktury sprzedażowej nowych mieszkań.
Niejednoznaczny wydźwięk wyników 2024 roku
Zaprezentowana stawka czternastu czołowych firm krajowej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym, spółek notowanych na rynku podstawowym oraz Catalyst warszawskiej GPW, w ostatnim kwartale ub. roku zakontraktowała sprzedaż w sumie 4787 lokali, co jest wynikiem o jedną piątą gorszym w relacji rok do roku, jednocześnie jednym z najsłabszych w historii analogicznych okresów kwartalnych. Z kolei wynik ogółem ubiegłorocznej kontraktacji na poziomie niespełna 20 tys. mieszkań okazał się słabszy w relacji rok do roku o 14 procent.

Tymczasem zarówno regres kwartalny jak i dotyczący całego 2024 roku wydaje się na pierwszy rzut oka dość umiarkowany w świetle liczonych w dziesiątkach procent spadków kontraktacji przeszło dwóch trzecich stawki prezentowanych firm.
Jest to wyłączny efekt bardzo dobrych wyników czwórki liderów ubiegłorocznej sprzedaży: Dom Development, Develii, Murapolu i Grupy Echo-Archicom. Dwie pierwsze z wymienionych spółek dodatkowo zakomunikowały historycznie rekordowy wynik sprzedażowy.
O ile usprawiedliwienie słabych statystyk dziesiątki deweloperów o ujemnej dynamice ubiegłorocznej sprzedaży da się łatwo wytłumaczyć załamaniem koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w 2024 roku, niepewnością jutra czy dezorientacją uczestników rynku, o tyle budzące respekt osiągniecia pozostałej czwórki spółek mogą wydawać się znacznie trudniejsze w interpretacji.
Jednak nie należy raczej podejrzewać zarządów spółek, których wyniki sprzedaży za rok miniony wyraźnie oderwały się od rynkowej rzeczywistości, o jakiekolwiek zdolności nadprzyrodzone. Chodzi tu bowiem o wręcz perfekcyjny poziom umiejętności planowania i dopasowania oferty do aktualnych warunków rynkowych, jak trudne one by nie były. Tak czy inaczej rok 2024 na pierwotnym rynku mieszkaniowym pokazał, że nawet w okresie cyklicznego spowolnienia koniunktury deweloperzy mogą osiągać rekordowe wyniki sprzedaży o ile dysponują produktem „na miarę czasów”.
Ambitne plany na rok bieżący
Tymczasem w komentarzach zarządów do wyników sprzedaży za rok miniony, w ani jednym przypadku nie wystąpiło pesymistyczne postrzeganie perspektyw roku bieżącego, zwłaszcza w przypadku deweloperów o głęboko ujemnej ubiegłorocznej dynamice kontraktacji. Wręcz przeciwnie, prognozy spółek giełdowych jednomyślnie zapowiadają silne odreagowanie sprzedażowego regresu, traktując zeszłoroczne osłabienie jako sytuację przejściową. Pytanie, na ile tego typu przewidywania są realne.
W tym roku kondycja rynku nieruchomości mieszkaniowych będzie zależna głównie od poziomu stóp procentowych i ewentualnego nowego programu mieszkaniowych kredytów preferencyjnych, wprowadzenie którego zapowiada resort rozwoju. Najbliższe miesiące mogą jeszcze upłynąć pod znakiem ograniczonego popytu w oczekiwaniu na poprawę warunków rynkowych, jednak w drugiej połowie roku powinny dać znać o sobie pierwsze wyraźne symptomy ożywienia koniunktury. Stąd zapewne optymistyczne wizje menadżerów giełdowych tuzów deweloperki mieszkaniowej.
WIG-Nieruchomości wciąż w ofensywie
Pomimo dość niepewnych od dłuższego czasu perspektyw rozwoju koniunktury na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym, dobitnie potwierdzonym zarówno ubiegłorocznymi wynikami sprzedaży większości deweloperów giełdowych jak i statystykami popytowo-podażowymi szerokiego rynku, branżowy indeks WIG-Nieruchomości wciąż utrzymuje się w bezpośrednim, zaledwie kilkuprocentowym sąsiedztwie szczytów 13-letniej hossy z maja ub. roku, nie sygnalizując jakichkolwiek niepokojących symptomów słabości.
Wygląda na to, ze inwestorzy giełdowi w dalszym ciągu są pewni szybkiego powrotu koniunktury sprzedażowej pierwotnego rynku mieszkaniowego na ścieżkę wzrostową. Zeszłoroczne spowolnienie koniunktury spowodowało zapewne kumulację mieszkaniowego popytu odłożonego, na którego uwolnienie można liczyć już w przewidywalnej przyszłości roku bieżącego. Katalizatorem będzie oczekiwany przez rynek w najbliższej perspektywie nowy program kredytów preferencyjnych oraz raczej nieunikniona w drugiej połowie roku pierwsza obniżka stóp procentowych.
Autor: Jarosław Jędrzyński
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.