Pełczyńska-Nałęcz: Nowy program mieszkaniowy to krok w dobrym kierunku
Nowy program mieszkaniowy, przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) to krok w dobrym kierunku, przy czym "super ważne" są szczegóły, a te będzie widać dopiero w projektach ustaw, nad którymi rząd będzie pracować "konstruktywnie i rzetelnie", zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która jest I. wiceprzewodniczącą Polska 2050.
"Jest nowy program mieszkaniowy. I bardzo dobrze. Potrzebujemy szybkich działań. Więc konstruktywnie i konkretnie:
Wybrzmiało mocne TAK dla społecznego budownictwa i zapewnienie, że będzie na to 2,5 mld - wielki plus! Jeśli w 2025 mają powstać mieszkania to inwestycje trzeba uruchamiać dziś. Samorządy są gotowe, ludzie czekają. Idźmy z tym jak najszybciej.
Dobrym i innowacyjnym rozwiązaniem na wsparcie własnościowego wymiaru polityki mieszkaniowej jest propozycja by TBS, SIM-y i spółdzielnie budowały mieszkania nie tylko na najem, ale też na sprzedaż. To zwiększy podaż mieszkań. I rzeczywiście ani złotówka z tego kredytu nie trafi do deweloperów
Dopłaty do kredytów na rynku wtórnym budzą wątpliwości. Tu pozostajemy przy swoim poglądzie. Na dodatek program zakłada że to lokalni politycy decydują o tym, na które mieszkania można dostać dopłaty. To może się skończyć presją lobby deweloperskiego i konfliktem interesów.
Podsumowując: Strategia to krok w dobrym kierunku. Bardzo dobrze że jest. Oczywiście super ważne są szczegóły, a te będzie widać dopiero w projektach ustaw. Będziemy nad nimi pracować konstruktywnie i rzetelnie. @PL_2050" - napisała Pełczyńska-Nałęcz na swoim profilu na platformie X.
Przedstawiony wczoraj przez MRiT program wspierania mieszkalnictwa "Klucz do mieszkania" zakłada oparcie się na trzech "kluczach": mieszkalnictwie komunalnym, mieszkalnictwie społecznym i mieszkalnictwie własnościowym w dedykowanym mu programie "Pierwsze klucze". Własnościowa część programu uwzględnia mieszkania wyłącznie z rynku wtórnego i domy jednorodzinne z rynku wtórnego lub budowane metodą gospodarczą.
Program wsparcia zakupu mieszkań lub domów na własność - "Pierwsze klucze" - ma być dostępny wyłącznie dla osób, które nie miały i nie posiadają własnego mieszkania bądź domu. Będą one musiały też spełnić określone ustawą kryteria dochodowe. Założenia programu wykluczają kupno nieruchomości na rynku pierwotnym. Aby skorzystać z programu kupowane mieszkanie lub dom muszą być oddane do użytku co najmniej 5 lat wcześniej, a dotychczasowy właściciel musi je posiadać od co najmniej 3 lat. Wprowadzony ma zostać limit ceny metra kwadratowego - do 10 tys. zł (w przypadku Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia do 11 tys. zł). Gminy będą miały także możliwość samodzielnego wyznaczania limitu cenowego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.06.2025Zmiany w przepisach
Rząd przyjął projekt deregulacyjny upraszczający proces inwestycyjno-budowlany
Rada Ministrów przyjęła nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (projekt deregulacyjny), celem uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Zmiany dotyczyć będą poszerzenie stosowania zgłoszeń w miejsce zezwoleń, ułatwienia dla rolników w zakresie zbiorników wodnych oraz w zakresie instalacji OZE.
- 06.06.2025Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelę wprowadzającą obowiązek podawania cen ofertowych mieszkań, domów
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy nieruchomości, która ma na celu nałożenie na deweloperów oraz innych przedsiębiorców oferujących sprzedaż lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych obowiązków w zakresie informowania o cenach sprzedawanych lokali mieszkalnych albo domów jednorodzinnych, poinformowała Kancelaria Przydenta.
- 06.06.2025BankiZmiany w przepisach
Hołownia: Polska 2050 chce windfall tax od banków; jeśli nie zadziała - wakacje kredytowe
Polska 2050 chce wpisać do renegocjowanej umowy koalicyjnej wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków (tzw. windfall tax) dla sektora bankowego, poinformował przewodniczący ugrupowania, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zastrzegł, że jeśli banki przerzucą koszt tego podatku na klientów, Polska 2050 zaproponuje powrót do wakacji kredytowych.
- 04.06.2025Zmiany w przepisach
UOKiK chce prac nad ustawą o jednolitych wzorach umów o kredyt hipoteczny ze stałą stopą
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce jak najszybszego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą, która wprowadzi do polskiego prawa jednolite wzorce umów o kredyt hipoteczny oparty o okresowo stałą stopę procentową, podał Urząd. Wzorce obowiązywałby wszystkich kredytodawców, bez możliwości dokonywania modyfikacji, a proponowane rozwiązanie zabezpiecza interesy konsumentów, ale też ogranicza ryzyko prawne po stronie banków.
- 21.05.2025Zmiany w przepisach
MF: Deklaracja podniesienia kwoty wolnej od podatku jest aktualna - trwają prace
Deklaracja podniesienia kwoty wolnej od podatku jest aktualna - trwają prace w tym zakresie, poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.