PIE: Ceny mieszkań będą nadal stabilizować się w kolejnych miesiącach
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w dużych miastach wzrosły w IV kw. 2024 r., jednak były to mniejsze wzrosty niż w poprzednich kwartałach. W kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszej stabilizacji cen, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
"W IV kwartale 2024 r. zmalała roczna dynamika cen mieszkań na obu rynkach w porównaniu z poprzednimi kwartałami. W grupie 17 największych miast ceny na rynku wtórnym i pierwotnym wzrosły o około 11%. Jeszcze w III kwartale wzrosty cen oscylowały około poziomu 15%, a w II kwartale 20%. Obserwujemy więc spadek dynamiki wzrostu cen. W żadnym z sześciu największych miast nie odnotowaliśmy wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w porównaniu z II kwartałem. Co więcej, w dwóch najdroższych miastach - Warszawie i Krakowie - ceny były nieznacznie niższe niż w II kwartale 2024 r. Na rynku pierwotnym ceny w dużych miastach wzrosły, jednak były to mniejsze wzrosty niż w poprzednich kwartałach. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszej stabilizacji cen" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2024 r.".
Instytut zwrócił uwagę, że drugi kwartał z rzędu notujemy spowolnienie wzrostu cen sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym.
"W grupie 16 miast wojewódzkich i Gdyni w IV kwartale 2024 r. ceny na rynku wtórnym wzrosły o 11,2% r/r, a na rynku pierwotnym o 10,9% r/r. Szczególne spowolnienie wzrostu cen nastąpiło wśród ofert z drugiej ręki - ponad dwukrotnie w zaledwie dwa kwartały, a jeszcze w II kwartale 2024 r. roczny wzrost cen na rynku wtórnym wynosił 23,5%. Pierwszy raz od roku wzrost cen na rynku pierwotnym osiągnął poziom porównywalny do wzrostu na rynku wtórnym" - czytamy dalej.
Ponadto w IV kwartale 2024 r. nominalny wzrost cen sprzedaży mieszkań był zbliżony do nominalnego poziomu wzrostu wynagrodzeń, który w tym okresie wynosił ok. 10%, wskazano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tak dużej oferty nowych mieszkań w największych miastach kupujący nie mieli nigdy!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł wzrost sprzedaży nowych mieszkań, ale deweloperzy wprowadzili ich na rynek jeszcze więcej. W efekcie we wszystkich metropoliach oferta lokali urosła do rekordowych rozmiarów. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców równie ważne jest też i to, że wzrósł w niej udział segmentu popularnego, co skutkowało stabilizacją średniej ceny metra kwadratowego.
- 14.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
- 08.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jednak więcej gotowych mieszkań od deweloperów?
W niektórych miastach spadł udział gotowych mieszkań od deweloperów. Warto jednak pamiętać, że powiększyła się cała oferta.