PIE: Ceny mieszkań w największych miastach wzrosły średnio o 0,2% m/m w lutym
W grupie sześciu największych miast w Polsce średnie ceny mieszkań wzrosły w lutym o 3,4% w ujęciu rocznym i 0,2% w ujęciu miesięcznym, jednak mimo to obecne poziomy cen mieszkań we wszystkich segmentach rynku są zbliżone do tych z kwietnia 2024 roku, wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Średnia cena za 1 m2 mieszkania w całej Polsce wyniosła 11,8 tys. zł, podczas gdy w sześciu największych miastach osiągnęła poziom 15,4 tys. zł, podano.
W lutym 2025 r. ceny mieszkań w 6 największych miastach (Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) średnio wzrosły o 0,2% w porównaniu do stycznia. Wzrost cen wynikał z wzrostu w Poznaniu i w Łodzi - w pozostałych miastach ceny mieszkań spadły w ujęciu miesięcznym. W miastach do 100 tys. mieszkańców ceny wzrosły 2,2% a w miastach od 100 do 500 tys. spadły o 0,5% w ujęciu miesięcznym, podano.
"W lutym 2025 r. w dwóch największych miastach w Polsce ceny mieszkań spadły w ujęciu rocznym. W Krakowie i Warszawie ceny mieszkań spadły odpowiednio o 3,3% i 0,3% w ujęciu rocznym. To pierwszy taki miesiąc od przynajmniej 3 lat - w lutym 2024 r. ceny w Krakowie i Warszawie wzrastały odpowiednio o 32% i 27% w ujęciu rocznym. W pozostałych dużych miastach ceny wzrastały, ale w żadnym dużym mieście
wzrost w ujęciu rocznym nie przekroczył 6%" - czytamy w komunikacie.
"Ceny nieruchomości w 2025 r. stabilizują się. W dwóch największych rynkach mieszkaniowych - w Warszawie i w Krakowie - ceny w lutym spadły. Również w pozostałych dużych miastach w najbliższych miesiącach prawdopodobnie zaobserwujemy spadki lub nieznaczne wzrosty cen mieszkań" - podsumował analityk z Zespołu Zrównoważonego Rozwoju w PIE Tomasz Mądry, cytowany w materiale.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 06.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ubóstwo energetyczne Polaków: czy coś nam umyka?
Są już dostępne nowe dane na temat ubóstwa energetycznego w UE. Warto sprawdzić, jak wypada Polska i zwrócić uwagę na pewną pomijaną kwestię.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.