PIE: Oferta mieszkań na rynku pierwotnym może ulegać ograniczeniu w kolejnych miesiącach
Oferta sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym może ulegać ograniczeniu w kolejnych miesiącach, do czego może się przyczynić m.in. spodziewane spowolnienie wzrostu cen, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
"Kolejne miesiące mogą przynieść ograniczenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Obecnie rozpoczyna się okres, w którym na rynek będą wchodzić mieszkania budowane w latach 2022-2023. Ten okres charakteryzował się niską aktywnością deweloperów - rozpoczęto wtedy budowę odpowiednio 200 tys. i 190 tys. mieszkań, najmniej od 2016 r. GUS szacuje, że wybudowanie mieszkania trwa ok. 26 miesięcy, można więc oczekiwać, że w kolejnych kwartałach podaż nowych ofert sprzedaży mieszkań nie będzie rosnąć. Dodatkowo, spowolnienie wzrostu cen może zniechęcać właścicieli do sprzedaży mieszkań, co w konsekwencji może przynieść dalsze ograniczenie oferty i zwiększenie liczby pustostanów" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2024 r.".
Instytut zwraca uwagę, że podaż mieszkań na sprzedaż nieznacznie wzrosła w porównaniu z III kwartałem 2024 r. Przez cały 2024 r. średnia tygodniowa liczba ofert w 17 największych miastach oscylowała wokół poziomu 8,5 tys. i była o 21% wyższa niż średnia z całego 2023 r.
"W przeciwieństwie do poprzednich kwartałów, kiedy wzrastała przede wszystkim liczba ofert deweloperskich, szybciej urosła liczba ofert na rynku wtórnym, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym" - podkreślono w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 20.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Budownictwo mieszkaniowe w styczniu z powrotem do średnich wartości
GUS-owskie statystyki budownictwa mieszkaniowego w styczniu zazwyczaj sygnalizują mniejsze lub większe osłabienie aktywności inwestycyjnej. Zgodnie z tą regułą w roku bieżącym wyraźne załamanie wolumenu wystąpiło w przypadku mieszkań oddanych do użytkowania i nowych pozwoleń na budowę. Z kolei w kategorii mieszkań rozpoczętych GUS zakomunikował widoczne odreagowanie tąpnięcia danych z dwóch ostatnich miesięcy ub. roku.
- 20.02.2025Trendy rynkoweRaportyPozwolenia na budowę
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań spadła o 4,7% r/r w styczniu
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła o 4,7% r/r do 19 606 w styczniu 2025 r., a w ujęciu miesięcznym spadła o 15,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 19.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
W styczniu wzrosła sprzedaż, podaż i oferta nowych mieszkań
Początek 2025 r. przyniósł wyraźne ożywienie po grudniowym zastoju na rynkach mieszkaniowych największych metropolii. Wygląda na to, że wśród potencjalnych nabywców nowych mieszkań powoli dojrzewa przekonanie, że dalsze odkładanie decyzji zakupowej przestaje mieć sens.
- 19.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkanie za remont: to może być dobra opcja?
Niektóre samorządy oferują lokatorom wynajem w modelu „mieszkanie za remont”. Wyjaśniamy, czy taka opcja może być korzystna dla najemcy.
- 13.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej metrów do kupienia na kredyt w nowym roku
Pół roku temu eksperci RynekPierwotny.pl obliczali, jaki metraż nowego „M” można kupić za kredyt. Warto sprawdzić, czy sytuacja się poprawiła.