PIE: Wysokie koszty są największą barierą inwestycji według 64% inwestorów
Największą barierę inwestycyjną stanowią wysokie koszty realizacji inwestycji według 64% inwestorów, wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Grupa nieinwestujących ocenia, że najsilniejszą barierą inwestycyjną jest niepewność sytuacji gospodarczej (57%).
"Wysokie koszty realizacji inwestycji najsilniej powstrzymują decyzje inwestycyjne - tak wskazało aż 64% firm z grupy inwestujących. Natomiast według firm z grupy nieinwestujących najsilniejszą barierą inwestycyjną jest niepewność sytuacji gospodarczej (57%). Z kolei na niejasne i niestabilne przepisy prawne i podatkowe narzeka dokładnie taki sam odsetek inwestujących i nieinwestujących (po 52% wskazań)" - czytamy w raporcie.
Wśród firm nieinwestujących 40% przyznaje, że powstrzymuje je wysokie ryzyko takiego przedsięwzięcia. Z kolei dla 38% powodem nieinwestowania jest brak niezbędnego do tego kapitału, podano także.
"Na niewystarczające zachęty ze strony państwa i długotrwałe procedury narzekają zarówno firmy inwestujące, jak i nieinwestujące - odpowiednio: 36% i 34% oraz 27% i 25%. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie formy aktywności inwestycyjnej wiążą się z koniecznością przechodzenia procedur administracyjnych, co może wpływać na mniejszy odsetek wskazań na tę barierę" - czytamy dalej.
Niezależnie od tego, jaką branżę reprezentuje firma inwestująca, przedsiębiorcom silnie doskwiera bariera wysokich kosztów inwestycji. Ten problem szczególnie odczuwają branże administrowanie i działalność wspierająca (83%) oraz finanse i ubezpieczenia (81%), podał PIE.
Z badania wynika, że niepewność sytuacji gospodarczej (83% wskazań) najbardziej utrudnia inwestycje firmom świadczącym usługi informacyjne i komunikacyjne.
"W warunkach wysokich cen energii i systematycznie rosnącej płacy minimalnej, wielu przedsiębiorców ponosi wysokie koszty bieżące, by móc odpowiedzialnie decydować się na kosztowne inwestycje w maszyny, urządzenia czy technologie. Część z nich nie podejmowała inwestycji w ostatnich latach, ponieważ koncentrowała się na gromadzeniu środków na ich sfinansowanie. Część skarżyła się na wysokie stopy procentowe, które w ostatnich latach konsumowały znaczną część dochodów przeznaczanych dotąd w dużej mierze na inwestycje. Nie bez znaczenia są duże obciążenia składkowo-podatkowe (jeden z naszych rozmówców naliczył aż 44 kategorie opłacanych miesięcznie danin)" - czytamy w raporcie.
Kolejnym elementem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej są wysokie stopy procentowe oraz utrudnione możliwości pozyskania kredytu czynią finansowanie nowych projektów bardzo kosztownym. Wysokie koszty długu sprawiają, że spodziewany zwrot z inwestycji może nie być wystarczającym uzasadnieniem dla inwestycji, dodano.
Nadmierne obciążenia podatkowe także zniechęcają do realizacji długofalowych projektów inwestycyjnych, ponieważ obniżają przychody, które i tak są ograniczone ze względu na wysokie koszty pracy i energii, podał PIE.
"Dodatkowym problemem dla stabilności finansowej przedsiębiorstw są opóźnienia w płatnościach kontrahentów. Długie terminy płatności szczególnie dotkliwie odczuwa branża transportowa, ale problemy z nieopłaconymi fakturami dotykają wielu innych branż usługowych" - czytamy też w raporcie.
Słabnąca koniunktura hamuje możliwości inwestycyjne zwłaszcza tych firm, które opierają swoją działalność na ograniczonym asortymencie produktów lub usług, a także skoncentrowanej geograficznie sprzedaży lub wąskim segmencie odbiorców. Oczywistym problemem w tej kategorii jest agresja Rosji na Ukrainę i jej bezpośrednie skutki, podano także.
PIE podkreślił, że zaskoczenia ze strony ustawodawców niezwykle utrudniają im podejmowanie decyzji o długofalowym znaczeniu, a takimi są decyzje inwestycyjne.
"Tzw. „ryzyko ustawodawcze" jest szczególnie dotkliwe m.in. dla firm uzależnionych od legislacji w zakresie ochrony środowiska, np. producentów urządzeń grzewczych" - czytamy dalej.
Problem niestabilnych i ciągle aktualizowanych przepisów odczuwają też firmy rodzinne, które podejmują decyzje nie tylko na podstawie bieżącego zysku, podał PIE.
"Dodatkowe wymogi administracyjne są ponadto często niezrozumiałe - nie tylko w swojej istocie i sposobie egzekwowania, ale także w odniesieniu do celu, któremu mają służyć, co deprymuje szczególnie tych przedsiębiorców, którzy nie dysponują wyspecjalizowanymi komórkami czy stanowiskami do monitorowania zmian w przepisach. Obawy o popełnienie kosztownego błędu zmniejszają gotowość do podjęcia ryzyka (dużo zarzutów kierowano pod adresem urzędników, zwłaszcza urzędu skarbowego, którzy nie pomagają w wyjaśnieniu przepisów, tylko czekają na możliwość ukarania za błąd popełniony przez przedsiębiorcę)" - podano w raporcie.
Instytut wskazał też, że częściej niż w UE firmy w Polsce wskazują też na wysokie koszty energii, niepewność co do przyszłości i słaby popyt na produkty. Kluczowym warunkiem pobudzania inwestycji przedsiębiorstw jest stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego oraz ograniczenie obciążeń administracyjnych.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [Czerwiec 2025]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w czerwcu przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały wybór mieszkań? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZPF: Dla 91% Polaków oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym
Oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym dla 91% Polaków (porównywalnie z 2024 r. i wobec 97% w 2016 r.), ale jednocześnie prawie połowa usprawiedliwia przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem, a także unikanie komornika, wynika z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym poprawił się r/r do 4,06% w V 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,06% w maju 2025 r. w porównaniu do 4,47% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Kredyty w sektorze bankowym wzrosły o 5,9%, depozyty - o 7,1% w I-V 2025 r.
Wolumen kredytów klientowskich w sektorze bankowym zwiększył się o 5,9% r/r do 1 354 mld zł na koniec maja 2025 r., zaś depozytów - o 7,1% r/r do 2 065,3 mld zł, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).