13.12.2024
Deweloperzy

ROBYG wybuduje osiedle przy zabytkowym browarze Haasego

Blisko 1500 mieszkań w sześciu etapach powstanie w ramach inwestycji Apartamenty Krakowska, która planowana jest na terenie przyległym do zabudowań browaru Haasego. Inwestorem jest deweloper ROBYG, znany we Wrocławiu m.in. z budowy multifunkcyjnego osiedla ROBYG Jagodno.

Pod koniec XIX wieku przy ulicy Krakowskiej we Wrocławiu otwarto browar Haasego, który okazał się nie tylko jednym z największych w mieście, ale i na całym Śląsku. W latach swojej świetności, czyli na początku XX wieku, w skład tego kompleksu wchodziło ponad 50 budynków i trzy warzelnie. Dziś po ponad 100 latach na terenie dawnego browaru rozpocznie się realizacja pełnoskalowego zespołu osiedlowego. Inwestorem jest ROBYG. Deweloper ma w planie budowę 14 budynków w sześciu etapach, łącznie to blisko 1500 mieszkań. ROBYG zapowiada także zagospodarowanie terenu zielenią, tak by osiedle płynnie łączyło przestrzeń miejską, czyli ulicę Krakowską, z nabrzeżem rzeki Oławy.

ROBYG_Apartamenty Krakowska_Wrocław_1

Apartamenty Krakowska odzwierciedlają ideę zrównoważonego i zielonego miasta. Zastosowanie zielonych dachów na budynkach, zrealizowanie parków kieszonkowych, łąk kwietnych i ogrodów deszczowych w połączeniu z bliskością zielonych obszarów przy rzece Oławie tworzy ekologiczną enklawę w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta – mówi Joanna Chojecka z ROBYG, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na terenie Warszawy i Wrocławia.

Założenie urbanistyczne zostanie oparte na dwóch osiach. Pierwsza to główna oś komunikacyjna, która ma miejski charakter ulicy handlowo-usługowej. Druga jest osią rekreacyjną, pieszo-rowerową, łączącą mieszkańców z terenami zielonymi, placami zabaw dla dzieci i miejscami do wypoczynku.

Od strony ulicy Krakowskiej zaplanowano kwartał wysokich budynków. Pomiędzy osią główną osiedla a wzgórzem przy ul. Wilczej powstanie strefa mieszkaniowa z parkami kieszonkowymi i skwerami znajdującymi się wzdłuż ulicy z lokalami usługowymi. Najbliżej rzeki Oławy pojawią się niskie budynki o kameralnej zabudowie.

Kompletny charakter osiedla i zróżnicowanie zabudowy mieszkaniowej stanowią odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby jego przyszłych mieszkańców – podkreśla Joanna Chojecka.

Pierwszy etap Apartamentów Krakowska

W pierwszy etapie osiedla powstaną cztery 5-piętrowe budynki wielorodzinne z garażami podziemnymi. Łącznie znajdzie się w nich 186 mieszkań z rozkładami od 1 do 4 pokoi – z balkonami lub ogródkami. Na terenie inwestycji powstaną klub fitness oraz klub malucha. Przy budynkach zaplanowano również plac zabaw i zieloną strefę relaksu z ogrodami deszczowymi, a także stacje do naprawy jednośladów i rowerownię w garażu. Z ekologicznych rozwiązań zastosowane zostaną: panele fotowoltaiczne, zielone dachy, farba i kostka antysmogowa, oświetlenie LED, budki dla ptaków i domki dla owadów oraz ogólnodostępne ładowarki do samochodów elektrycznych. W standardzie każdego mieszkania znajdzie się również system Smart House by Keemple, który pozwala zaoszczędzić nawet do 30 proc. na rachunkach za media. Cały teren osiedla będzie monitorowany.

Pierwszy etap inwestycji powstanie przy terenach zielonych od strony rzeki Oławy. Deweloper zaplanował przy budynkach również osiedlowy park.

ROBYG_Apartamenty Krakowska_Wrocław_4

W pobliżu głównych arterii miasta i terenów zielonych

Apartamenty Krakowska powstaną na obszarze doskonale skomunikowanym z centrum Wrocławia – przy ulicy Krakowskiej znajdują się przystanki tramwajowe, a w okolice Dworca Wrocław Główny można dojechać w ok. 8 minut samochodem. Przy osiedlu powstała jedna z największych w ostatnim czasie inwestycji drogowych w mieście – Aleja Wielkiej Wyspy, która pozwoli mieszkańcom Apartamentów Krakowska na szybki dojazd w okolice Hali Stulecia, ZOO oraz Stadionu Olimpijskiego. Obszar jest również dobrze skomunikowany ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia.

Obok doskonałej komunikacji kolejnym atutem Apartamentów Krakowska jest położenie przy terenach rekreacyjnych nad rzeką Oławą. W pobliżu znajduje się Park Wschodni, Park na Niskich Łąkach i Lasek Rakowiecki, do których będzie można przejść z osiedla przez pobliską Kładkę Siedlecką. Budowa osiedla już się rozpoczęła, a zakończenie pierwszego etapu planowane jest na trzeci kwartał 2026 roku.

Deweloper specjalizujący się w rewitalizacji obszarów brownfield

Teren dawnego browaru Haasego będzie kolejnym obszarem, który ROBYG chce rewitalizować i adaptować do funkcji mieszkaniowej, wpisując się w ogólnoświatowy trend planowania urbanistyczno-architektonicznego z poszanowaniem historycznej tkanki miejskiej. Deweloper od wielu lat uczestniczy w rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Takie projekty spółka zrealizowała m.in. w Warszawie w dzielnicach Żoliborz, Wola czy Praga. ROBYG był też pierwszym deweloperem, który podjął się modernizacji obszarów brownfield w dzielnicy Ursus. Dwie inwestycje na tym terenie – Stacja Nowy Ursus oraz Mój Ursus to zespoły osiedlowe obejmujące ponad 3000 mieszkań wraz z zapleczem infrastrukturalnym.

Przy rewitalizacji dawnych terenów poprzemysłowych bardzo ważne jest projektowanie zagospodarowania z zachowaniem historycznego charakteru, w poszanowaniu tradycji i ochrony architektury, jednocześnie zapewniając miejsca dostępności publicznej oraz liczne tereny zielone mówi Joanna Chojecka. – Przywrócenie terenu do użytku wymaga mądrego, kompleksowego planu zagospodarowania oraz odpowiedniego projektu architektonicznego i dostosowania go do miejscowego planu zagospodarowania – dodaje.

Jak podkreśla, nowe inwestycje na obszarach brownfield, by stać się centrum komfortowego życia dla mieszkańców, muszą uwzględniać pełną ofertę usługową, rozrywkową, rekreacyjną, gastronomiczną i mieszkaniową. 

Źródło: PR Expert

Najnowsze z tej kategorii