Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
– W sytuacji rosnącej podaży mieszkań na rynku pierwotnym, zarówno deweloperzy, jak i sprzedający mieszkania na rynku wtórnym muszą spuszczać z tonu. I to nie tylko w negocjacjach z potencjalnymi nabywcami, ale nierzadko już na etapie ofertowym. Dlatego w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, gdzie oferta mieszkań jest największa, widoczny jest spadek średniej ceny metra kwadratowego – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w Warszawie (ok. 17,8 tys. zł/m kw.) i Krakowie (blisko 17 tys. zł/m kw.) średnia była w czerwcu o 3% niższa niż w grudniu ubiegłego roku, a we Wrocławiu (14,2 tys. zł/m kw.) – o 2%. Poziom z grudnia utrzymała ona w Poznaniu (ok. 11,7 tys. zł/m kw.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 8,7 tys. zł/m kw.). Natomiast w Trójmieście (15,9 tys. zł/m kw.) średnia cena mieszkań z drugiej ręki w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrosła o 1%.

Tak naprawdę o wyraźnej zwyżce możemy mówić tylko w przypadku Łodzi (ok. 8,8 tys. zł/m kw.), gdzie mieszkania na rynku wtórnym podrożały średnio o 2% na metrze. Z drugiej strony, wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że specyfiką Łodzi jest wysoki udział mieszkań w PRL-owskich blokach i starych kamienicach. Wzrost średniej ceny metra kwadratowego może więc być w dużej mierze efektem rosnącego odsetka nowych lokali, których w ostatnich latach powstawało tam bardzo dużo. W dodatku chętnie inwestowali w nie tzw. flipperzy, którzy próbują teraz sprzedać nowe mieszkania.
Czy w najbliższych miesiącach spadki cen ofertowych mogą być widoczne już we wszystkich metropoliach? Najnowsze dane przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar stawiają taki scenariusz pod znakiem zapytania. Pod koniec czerwca w całym kraju było zamieszczonych ok. 154 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli o niespełna 2% mniej niż miesiąc wcześniej. Co ważne, w czerwcu na rynku wtórnym pojawiło się 31 tys. nowych unikalnych ofert, czyli o 7% mniej niż w maju. Z drugiej strony wycofano ich 33,5 tys., czyli o 5% więcej, co może świadczyć o ożywieniu sprzedaży. Dodajmy, że Ministerstwo Technologii i Rozwoju zrezygnowało z programu dopłat do kredytu, z których mieli skorzystać kupujący mieszkania na rynku wtórnym. Część osób mogła więc uznać, że w tej sytuacji nie warto wstrzymywać się z decyzją zakupową.

Po majowej stabilizacji oferty na rynku wtórnym, czerwiec przyniósł jej spadek we wszystkich metropoliach. Najbardziej – o 5% - skurczyła się ona Warszawie (do 18,3 tys. lokali) i Poznaniu (do 3,9 tys.). O 4% mniej mieszkań niż w maju było na rynku wtórnym we Wrocławiu (10 tys. lokali), Łodzi (5,5 tys.) i Katowicach (2,3 tys.), o 3% - Krakowie (9,5 tys.) i o 1% - w Trójmieście (8,9 tys.).

- Na razie nie miało to większego wpływu na ceny mieszkań. W Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ich średnia cena metra kwadratowego w czerwcu praktycznie nie drgnęła. We Wrocławiu spadła o 1%. I tylko w Krakowie i Trójmieście o tyle samo poszła w górę – komentuje ekspert portalu GetHome.pl.

Warto zwrócić uwagę, że w Warszawie i Krakowie średnia cena metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki leci w dół już od roku. W efekcie jest niższa o 4%. W ciągu 12 miesięcy najbardziej wzrosła ona w Trójmieście (+4%). W Poznaniu nie zmieniła się, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Łodzi jest wyższa niż przed rokiem o 2%, zaś we Wrocławiu – o 1%.

Źródło: GetHome.pl
- 21.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
Sytuacja na rynku mieszkaniowym – II kwartał 2025 (RAPORT)
Czerwiec, podobnie jak drugi kwartał tego roku, przyniósł spadek sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. Zmniejszyła się tam również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Jednak jeszcze nie na tyle, by zatrzymać wzrost liczby mieszkań w ofercie. Jaki to miało wpływ na ich ceny?
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.