Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – wrzesień 2024
Wrzesień przyniósł stabilizację (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu) bądź spadki (w Łodzi i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) średniej ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym. Wzrosła ona jedynie w Trójmieście – wynika z danych portalu GetHome.pl.
Ceny używanych mieszkań
- Ceny mieszkań na rynku wtórnym zachowują się podobnie jak na rynku pierwotnym. Można powiedzieć, że tu i tu przestały rosnąć, choć jest za wcześnie, by mówić o spadkach – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Stabilizacji cenowej doczekali się potencjalni nabywcy mieszkań w Warszawie. Na rynku pierwotnym trwa ona od pięciu miesięcy, zaś na rynek wtórny zawitała miesiąc później. We wrześniu średnia cena metra kwadratowego używanych lokali w stolicy utrzymała poziom z sierpnia (18,2 tys. zł/m kw.). Podobnie w Krakowie (niecałe 17,5 tys. zł/m kw.), gdzie stabilizacja cenowa zaczęła się już w maju.
Mieszkania z drugiej ręki nie podrożały we wrześniu także we Wrocławiu (14,3 tys. zł/m kw.) i w Poznaniu (ponad 12 tys. zł/m kw.). Jednak w tych metropoliach sytuacja jeszcze się nie wyklarowała, bo miesiąc wcześniej odnotowano tam wzrost średniej ceny metra kwadratowego.
Z kolei w Łodzi (8,6 tys. zł/m kw.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,4 tys. zł/m kw.) średnia spadła we wrześniu o odpowiednio 1% i 2%. Są to metropolie, w których spadki cen mieszkań są najbardziej prawdopodobne. Kupującymi są tam najczęściej osoby posiłkujące się kredytem. W tym roku raczej nie mają one co liczyć na wyraźną poprawę dostępności kredytów udzielanych przez banki na warunkach rynkowych.
Powody do zmartwienia mogą mieć natomiast potencjalni nabywcy używanych mieszkań w Trójmieście (15,8 tys. zł/m kw.), gdzie wrzesień był drugim z rzędu miesiącem wzrostu ich średniej ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy. Tym samym na dobre przerwana została seria trzech miesięcy bez podwyżek.

Podaż na rynku wtórnym
Z danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar wynika, że we wrześniu nie zmieniła się liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie (ok. 9,7 tys. lokali), Wrocławiu (10,5 tys.) i Katowicach (2,2 tys.). Ubyło ich zaś o 2% w Poznaniu (4,1 tys.). Zwiększył się zaś wybór mieszkań o 5% w Warszawie (19,1 tys.), o 4% w Łodzi (5,7 tys.) i o 1% w Trójmieście (8,8 tys.). Warto zwrócić uwagę, że w Warszawie tylko w trzecim kwartale oferta mieszkań z drugiej ręki wzrosła aż o 12%.

Adradar podaje, że pod koniec września w całym kraju było zamieszczonych ok. 160 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli o niespełna 1% mniej niż w sierpniu. Jednak od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 30%, co świadczy o tym, że mieszkań, które sprzedający wprowadzili w tym roku na rynek było więcej niż chętnych na nie.

Co ważne, we wrześniu z rynku wtórnego wycofano 36,5 tys. ofert, czyli o blisko 22% więcej niż miesiąc wcześniej. Czy może to świadczyć o odradzającym się popycie na mieszkania z drugiej ręki? Trudno to jednoznacznie stwierdzić, bo część lokali sprzedający mogli po prostu wycofać ze względu na brak chętnych. Z drugiej strony, na rynku wtórnym pojawiło się mniej mieszkań do sprzedaży (33,5 tys.), stąd spadek ich liczby w ofercie.
Warto zwrócić uwagę, że od początku roku liderami podwyżek są ex eaquo Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Wrocław. Mieszkania z drugiej ręki zdrożały tam średnio o 7%. Na drugim miejscu, z 6% wzrostem ceny metra kwadratowego uplasowały się dwa miasta: Łódź i Poznań. Z kolei w Krakowie mieszkania używane podrożały od początku roku, średnio o ok. 5%. Zestawienie zamykają Warszawa i Trójmiasto, w którym średnia cena metra kwadratowego poszła w górę o 4%.

Warto nadmienić, mimo bardzo wysokich podwyżek cen mieszkań z drugiej ręki w Aglomeracji Katowickiej i Łodzi, wciąż pozostają one jednymi z najtańszych miast spośród wszystkich metropolii. Trzeba zwrócić ponadto uwagę, że Trójmiasto dołączyło we wrześniu do Warszawy i Krakowa, czyli do metropolii, w których średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym.

Jeszcze trzy miesiące wcześniej w tej grupie miast był także Wrocław. Mieszkania na rynku pierwotnym podrożały tu bardziej niż na wtórnym, i stąd ta zmiana. Podobne zjawisko miało miejsce w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Z kolei w Krakowie, Trójmieście i w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki wzrosła w tym roku bardziej niż nowych.

Autor: Marek Wielgo
Źródło: GetHome.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.