Styczeń na wrocławskim rynku mieszkaniowym bez podwyżek cen
W styczniu br. za m kw. nowego lokum we Wrocławiu trzeba było zapłacić średnio 13 161 zł. To niemal tyle samo co w grudniu 2023 roku. Czyżby ceny mieszkań zaczęły hamować?
Styczeń bez podwyżek
Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, we Wrocławiu rok do roku ceny mieszkań wzrosły o 11%. Osoby, które zdecydowały się na zakup M jeszcze w styczniu 2023 roku, zaoszczędziły na metrze średnio 1,3 tys. zł.
Optymizmem napawają jednak statystyki z początku 2024 roku. Porównując stycznia br. do grudnia 2023, ceny utrzymały się na tym poziomie. Rodzi się jednak pytanie, czy to spowolnienie nie jest, aby tylko chwilowe? To jak dalej będą się kształtowały ceny, w dużej mierze zależy od inwestycji wprowadzanych na rynek. Ich ilości i cen. Jeżeli wrocławscy deweloperzy zwiększą podaż nowych M z segmentu popularnego, ceny mogą przystopować.

Zdolność kredytowa w dół
Zakup mieszkania za gotówkę jest dla wielu Polaków poza zasięgiem. Dlatego też często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W drugiej połowie 2023 roku część osób mogła cieszyć się z tego, że ich zdolność kredytowa wzrosła, a przyczynił się do tego Bezpieczny Kredyt 2%.
Jak sytuacja wygląda aktualnie, gdy program przestał działać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli dostępność kredytową rozumianą jako ilość m kw. nowego lokum możliwą do zakupu na kredyt przez singla i rodzinę 2+1. Obliczenia zakładają, że każdy dorosły członek gospodarstwa domowego otrzymuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki uwzględniają też średnie ofertowe ceny 1 mkw. nowych mieszkań według danych RynekPierwotny.pl.
Tak też w styczniu br. singiel poszukujący własnego M we Wrocławiu mógł pozwolić sobie na zakup 30-metrowego M. Natomiast rodzina 2+1 miała zdolność kredytową na zakup 53-metrowego mieszkania. Dla porównania jeszcze w czasie, gdy obowiązywał BK2% (grudzień 2023 r.), przeciętnego singla stać było na zaciągnięcie kredytu na 40-metrowe M we Wrocławiu, a rodzinę 2+1 na 72-metrowe lokum.
Odbicie w ofercie wrocławskich deweloperów
Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w styczniu bieżącego roku w ofercie wrocławskich deweloperów znajdowało się niemal 5,8 tys. mieszkań. To o 24% mniej niż w styczniu 2023 roku.
Warto jednak zauważyć, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku deweloperzy zwiększyli ilość wprowadzanych do oferty lokali. W listopadzie wprowadzili do oferty blisko 800 M, w grudniu ponad 700. Jeszcze lepszy pod tym względem okazał się styczeń 2024 - niemal 1,4 tys. nowych mieszkań w ofercie.
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.