Styczeń na wrocławskim rynku mieszkaniowym bez podwyżek cen
W styczniu br. za m kw. nowego lokum we Wrocławiu trzeba było zapłacić średnio 13 161 zł. To niemal tyle samo co w grudniu 2023 roku. Czyżby ceny mieszkań zaczęły hamować?
Styczeń bez podwyżek
Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, we Wrocławiu rok do roku ceny mieszkań wzrosły o 11%. Osoby, które zdecydowały się na zakup M jeszcze w styczniu 2023 roku, zaoszczędziły na metrze średnio 1,3 tys. zł.
Optymizmem napawają jednak statystyki z początku 2024 roku. Porównując stycznia br. do grudnia 2023, ceny utrzymały się na tym poziomie. Rodzi się jednak pytanie, czy to spowolnienie nie jest, aby tylko chwilowe? To jak dalej będą się kształtowały ceny, w dużej mierze zależy od inwestycji wprowadzanych na rynek. Ich ilości i cen. Jeżeli wrocławscy deweloperzy zwiększą podaż nowych M z segmentu popularnego, ceny mogą przystopować.
Zdolność kredytowa w dół
Zakup mieszkania za gotówkę jest dla wielu Polaków poza zasięgiem. Dlatego też często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W drugiej połowie 2023 roku część osób mogła cieszyć się z tego, że ich zdolność kredytowa wzrosła, a przyczynił się do tego Bezpieczny Kredyt 2%.
Jak sytuacja wygląda aktualnie, gdy program przestał działać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli dostępność kredytową rozumianą jako ilość m kw. nowego lokum możliwą do zakupu na kredyt przez singla i rodzinę 2+1. Obliczenia zakładają, że każdy dorosły członek gospodarstwa domowego otrzymuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki uwzględniają też średnie ofertowe ceny 1 mkw. nowych mieszkań według danych RynekPierwotny.pl.
Tak też w styczniu br. singiel poszukujący własnego M we Wrocławiu mógł pozwolić sobie na zakup 30-metrowego M. Natomiast rodzina 2+1 miała zdolność kredytową na zakup 53-metrowego mieszkania. Dla porównania jeszcze w czasie, gdy obowiązywał BK2% (grudzień 2023 r.), przeciętnego singla stać było na zaciągnięcie kredytu na 40-metrowe M we Wrocławiu, a rodzinę 2+1 na 72-metrowe lokum.
Odbicie w ofercie wrocławskich deweloperów
Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w styczniu bieżącego roku w ofercie wrocławskich deweloperów znajdowało się niemal 5,8 tys. mieszkań. To o 24% mniej niż w styczniu 2023 roku.
Warto jednak zauważyć, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku deweloperzy zwiększyli ilość wprowadzanych do oferty lokali. W listopadzie wprowadzili do oferty blisko 800 M, w grudniu ponad 700. Jeszcze lepszy pod tym względem okazał się styczeń 2024 - niemal 1,4 tys. nowych mieszkań w ofercie.
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r w październiku: konsensus: -6,8%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 1,5% r/r w październiku
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła br. o 1,5% r/r do 24 346 w październiku 2024 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 18,4% r/r w październiku
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku br., wzrosła o 18,4% r/r i wyniosła 23 352, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 17,3% r/r w październiku
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w październiku br. spadła o 17,3% r/r do 17 133, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).