Szefowa EBC: Monitorujemy wpływ ceł, gotowi jesteśmy do użycia wszelkich instrumentów
Europejski Bank Centralny (EBC) monitoruje wpływ ceł handlowych nałożonych przez administrację USA - tych obowiązujących i potencjalnych - i gotowy jest do użycia instrumentów, które ma w dyspozycji, by zapewnić stabilność cen i stabilność finansową, poinformowała prezes EBC Christine Lagarde.
"Powiem wprost - Europejski Bank Centralny monitoruje i jest zawsze gotowy do użycia instrumentów, które ma do dyspozycji i w przeszłości wymyślił odpowiednie instrumenty i narzędzia, które były niezbędne do zapewnienia stabilności cen i oczywiście stabilności finansowej, ponieważ jedno nie może obejść się bez drugiego" - powiedziała Lagarde podczas konferencji prasowej po spotkaniu Eurogroupy w ramach nieformalnego spotkania ministrów UE ds. gospodarczych i finansowych oraz prezesów banków centralnych (ECOFIN), odbywającego się w Warszawie.
Podkreśliła, że EBC musi wziąć pod uwagę potencjalny lub już skuteczny wpływ ceł na handel.
"Zacznę od efektywnych amerykańskich taryf celnych, które miały zastosowanie do strefy euro jeszcze kilka tygodni temu, które wynosiły 3,5%, a które wzrosły do 3,8% w ramach obecnie obowiązujących i wkrótce obowiązujących środków. Obejmuje to 10% w całym sektorze, w tym 25% w sektorze motoryzacyjnym oraz przemyśle naftowym i stalowym. Trzecią liczbą, o której wspomnę, jest 30%, czyli liczba, która faktycznie stanowiłaby efektywne taryfy w przypadku egzekwowania tych zasad, które zostały wstrzymane" - powiedziała szefowa EBC.
Lagarde zastrzegła, że obowiązuje blackout przed posiedzeniem EBC 17 kwietnia br., "ale, oczywiście, musimy wziąć pod uwagę potencjalny lub już skuteczny wpływ ceł na handel".
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Procesy inflacyjne będą hamować w II i III kw., na koniec roku CPI wyniesie 3,8% r/r
Procesy inflacyjne w Polsce będą hamować w II i III kw. 2025 r., a w ostatnim kwartale br. inflacja konsumencka CPI nieznacznie wzrośnie - do 3,8% r/r na koniec grudnia, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. ; w całym roku gospodarka urośnie o 3,2% r/r
Wzrost PKB wyniesie 3,2% r/r w br. i spowolni do 3% w 2026 r., prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Według IPAG, dynamika konsumpcji prywatniej wzrośnie o 3,3% w 2025 r. i spowolni do 3,1% w 2026 r. Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. - konsumpcja urośnie o 3% r/r.
- 13.05.2025Analizy i raporty
EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski o 0,1 pkt proc. - do 3,3% w 2025 r.
Wzrost PKB Polski wyniesie 3,3% w 2025 r. i 3,2% w 2026 r., prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Oznacza to obniżenie prognozy na ten rok o 0,1 pkt proc. wobec oczekiwań z lutego i utrzymania prognozy na rok przyszły.
- 12.05.2025Analizy i raporty
Ebury: Złoty pozostaje mocny po jastrzębich komentarzach przewodniczącego RPP
Warszawa, 12.05.2025 (ISBnews) - Złoty, wsparty przez sygnały z NBP, radził sobie w ubiegłym tygodniu lepiej niż pozostałe waluty regionu, wskazują analitycy Ebury: Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Michał Jóźwiak. Uwaga skupia się na efektach rozmów handlowych między USA i Chinami, lecz kurs EUR/PLN nie zmienił się szczególnie pod wpływem nagłówków.
- 12.05.2025BankiAnalizy i raporty
BOŚ: Kolejne obniżki stóp proc. mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb
Kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 pb, mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do ok. 3,5%.