Tyrowicz z RPP: Jakakolwiek obniżka stóp proc. dzisiaj to szkodzenie polskiej gospodarce
Jakakolwiek obniżka stóp procentowych dzisiaj to szkodzenie polskiej gospodarce, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz. W jej ocenie, jeśli rzeczywiście płace spowolniły, to być może od teraz stopa 5,75% wystarczy, by sprowadzić inflację do celu (2,5% +/- 1 pkt proc.).
"W świetle marcowej i licznych poprzednich projekcji jakakolwiek obniżka dzisiaj to jest odejście od mandatu i szkodzenie polskiej gospodarce. I wiedzą to wszyscy członkowie RPP, bo mają przed sobą te same materiały" - powiedziała Tyrowicz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
"Jeśli rzeczywiście płace spowolniły, to być może - w połączeniu z innymi danymi - od teraz stopa 5,75% wystarczy, by sprowadzić inflację do celu. Bo rzeczywiście - zgodnie z obecną projekcją - przy tym poziomie stóp w drugiej połowie 2026 r. wchodzimy w pasmo odchyleń. To pierwsza projekcja, która pokazuje, że nie zaczepiamy się o górne pasmo odchyleń od celu w ostatnim kwartale horyzontu projekcji, tylko przez kilka kwartałów jesteśmy blisko celu" - dodała.
Podkreśliła jednocześnie, że odrębną kwestią jest to, na jakich założeniach jest oparta ta projekcja. Na przykład ona zakłada mocną obniżkę dynamiki wynagrodzeń - a takie założenie było stosowane wcześniej i jak dotąd nie znajdowało potwierdzenia w danych.
"Innym istotnym założeniem jest utrzymanie wysokiej stopy oszczędzania gospodarstw domowych. Ona jest teraz 2,5-krotnie wyższa od historycznej średniej" - wskazała też członkini RPP.
Od wielu miesięcy Tyrowicz głosowała w RPP za podwyżką o 200 pb.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Procesy inflacyjne będą hamować w II i III kw., na koniec roku CPI wyniesie 3,8% r/r
Procesy inflacyjne w Polsce będą hamować w II i III kw. 2025 r., a w ostatnim kwartale br. inflacja konsumencka CPI nieznacznie wzrośnie - do 3,8% r/r na koniec grudnia, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. ; w całym roku gospodarka urośnie o 3,2% r/r
Wzrost PKB wyniesie 3,2% r/r w br. i spowolni do 3% w 2026 r., prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Według IPAG, dynamika konsumpcji prywatniej wzrośnie o 3,3% w 2025 r. i spowolni do 3,1% w 2026 r. Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. - konsumpcja urośnie o 3% r/r.
- 13.05.2025Analizy i raporty
EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski o 0,1 pkt proc. - do 3,3% w 2025 r.
Wzrost PKB Polski wyniesie 3,3% w 2025 r. i 3,2% w 2026 r., prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Oznacza to obniżenie prognozy na ten rok o 0,1 pkt proc. wobec oczekiwań z lutego i utrzymania prognozy na rok przyszły.
- 12.05.2025Analizy i raporty
Ebury: Złoty pozostaje mocny po jastrzębich komentarzach przewodniczącego RPP
Warszawa, 12.05.2025 (ISBnews) - Złoty, wsparty przez sygnały z NBP, radził sobie w ubiegłym tygodniu lepiej niż pozostałe waluty regionu, wskazują analitycy Ebury: Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Michał Jóźwiak. Uwaga skupia się na efektach rozmów handlowych między USA i Chinami, lecz kurs EUR/PLN nie zmienił się szczególnie pod wpływem nagłówków.
- 12.05.2025BankiAnalizy i raporty
BOŚ: Kolejne obniżki stóp proc. mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb
Kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 pb, mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do ok. 3,5%.