UCE Research: Blisko 60% Polaków nie szuka ekomateriałów do remontu domu lub mieszkania
Warszawa, 08.08.2023 (ISBnews) - Podczas kupowania artykułów budowlanych do remontu domu lub mieszkania 59,8% Polaków nie szuka materiałów ekologicznych, w tym powstałych z surowców wtórnych, wynika z sondażu platformy badawczo-analitycznej UCE Research i Pracowni Architektonicznej Studio4SPACE. Wśród pozostałych ankietowanych 24,3% nie pamięta, czy to robi, a 15,9% twierdzi, że poszukuje ekomateriałów.
"Uczestnicy sondażu, którzy zadeklarowali, że nie poszukują ekomateriałów, podali bezpośrednie tego przyczyny. Głównie wskazywali na to, że takie produkty uważają za zbyt drogie w stosunku do jakości - 33,2%. [...] Autorzy badania uważają, że Polacy częściej kupowaliby produkty ekologiczne, gdyby nie zapora finansowa, szczególnie widoczna w czasach wysokiej inflacji" - czytamy w komunikacie.
Polacy, którzy nie kupują ekologicznych materiałów, wyjaśnili również, że nie wierzą w to, iż są one w pełni ekologiczne. Tak wskazało 29,4%. Trzecie miejsce w rankingu wyjaśnień ma stwierdzenie, że w sklepach ekologiczne materiały są zbyt słabo oznaczone i niezbyt dobrze wyeksponowane na półkach - 18,6%, podkreślono.
Czwarte miejsce to wskazanie, że ekoartykuły są słabej jakości - 18,2%. Pierwszą piątkę przyczyn zamyka stwierdzenie, że konsumentom nie chce się szukać w sklepach ekologicznych artykułów - 17,9%. W środku zestawienia uplasowała się taka odpowiedź, że konsumenci nie mają osobistej potrzeby poszukiwania takich materiałów - 16,8%. Stwierdzono m.in. również, że są one przereklamowane - 13,3%.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research i Studio4SPACE na reprezentatywnej próbie 1 008 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?
- 23.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Inflacja zwalnia. Czy również ta mieszkaniowa?
Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną.
- 16.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Niemal 868 tys. zł za nowe mieszkanie w Krakowie
Średnio 16,7 tys. zł trzeba zapłacić za m kw. krakowskiego mieszkania. Rok do roku to wzrost o 2%. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?