W 2023 r. czynsze rosły szybciej od wynagrodzeń?
Miniony rok przyniósł większą stabilizację pod względem poziomu czynszów za mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zatem sprawdzić, czy stawki czynszowe rosły szybciej niż wynagrodzenia.
Miniony rok był na rynku najmu czasem większej stabilności, która nastąpiła po burzliwych trzech kwartałach 2022 r. Niestety, dane dotyczące ubiegłorocznej sytuacji najemców i wynajmujących docierają do nas z dość dużym opóźnieniem. Narodowy Bank Polski dopiero niedawno podał informacje na temat ubiegłorocznych zmian stawek czynszowych. Warto przyjrzeć się tym danym. Zwłaszcza, że analitycy NBP obliczyli również zmiany stawek czynszowych względem poziomu wynagrodzeń.
Na wstępie warto wyjaśnić, że podawane przez NBP stawki czynszowe to wartości wynikające z nowo zawartych umów i przeliczone na 1 mkw. powierzchni mieszkania. Poniższy wykres przedstawia takie jednostkowe czynsze z Warszawy oraz 10 dużo mniejszych miast ujmowanych łącznie. Chodzi o Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zieloną Górę. Informacje zgromadzone przez Narodowy Bank Polski wskazują, że w Warszawie 2023 r. nadal upływał pod znakiem szybkiego wzrostu czynszów. Mowa o zmianie średniej stawki czynszowej z około 67 zł/mkw. do 76 zł/mkw. Na tym tle podwyżka z 10 mniejszych miast wydaje się niewielka.
Analitycy NBP odnieśli również podwyżki czynszów do zmian wynagrodzeń (zobacz przerywane linie na wykresie). Obliczenia uwzględniające dynamikę wynagrodzeń wskazują, że na 10 mniejszych rynkach czynsze realnie nawet spadły w 2023 r. Jeżeli chodzi o Warszawę, to dynamika płac w większości skompensowała podwyżki czynszowe. Do tych wyników warto będzie wrócić niebawem, gdy GUS zacznie podawać pełniejsze informacje płacowe (uwzględniające również sektor mikrofirm).
Źródło: GetHome.pl
- 24.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2024
Wrzesień przyniósł spadek cen we wszystkich grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że wielu inwestorów, którzy indywidualnie budują swoje domy, stara się wykorzystać ten moment.
- 23.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Na jaki kredyt i mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem?
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogą liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jaki mają one wybór nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach? Jak co miesiąc eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.
- 22.10.2024Trendy rynkowe
Wyniki Globalnego Badania Firm Budownictwa Mieszkalnego 2024: Galopujące koszty i braki kadrowe zakłócają funkcjonowanie branży budowlanej
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar - prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem siły roboczej. Jednak aż 65% z nich wierzy, że inwestycja w technologię mogłaby poprawić wydajność i rentowność. Dlaczego więc branża wciąż zwleka z wdrożeniem cyfrowych rozwiązań?
- 22.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Powody najmu mieszkania - chodzi tylko o pieniądze?
Wbrew pozorom, brak środków na zakup lokum nie jest jedynym ważnym powodem najmu. Przyglądamy się wynikom ciekawej ankiety przeprowadzonej przez NBP.
- 15.10.2024BankiTrendy rynkowe
NBP: Popyt na mieszkania niższy, ale nadal dobry; aktywność deweloperów wzrosła w II kw.
Aktywność inwestycyjna deweloperów wzrosła w II kw. br. w warunkach niższego, choć "wciąż satysfakcjonującego" popytu, czego efektem był wzrost produkcji mieszkań w toku, wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego (NBP). Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23%, podobnie jak w poprzednim kwartale.