BGK: RPP nie obniży stóp proc. w marcu pomimo spadku CPI do poniżej 3,5% na koniec I kw.
Lokalny spadek inflacji konsumenckiej CPI nastąpi pod koniec I kw. 2024 r. poniżej górnej granicy przedziału odchyleń od celu inflacyjnego 3,5% r/r prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w drugiej połowie roku o łącznie 75 pb, w zależności od ruchów EBC i Fed.
"Wydaje się, że w RPP panuje konsensus co do balansowania polityki fiskalnej przez politykę pieniężną. Zapowiadane na przyszły rok hojne pakiety fiskalne, w połączeniu ze zbyt ekspansywną polityką pieniężną, mogłyby stworzyć ryzyko wytrącenia inflacji bazowej z ostatniego trendu spadkowego. W konsekwencji RPP, pomimo marcowego CPI w paśmie odchyleń od celu, może wstrzymać się od redukcji stóp w marcu" - czytamy w "Kwartalnym Raporcie Makroekonomicznym Grudzień 2023".
Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w drugiej połowie roku, po zmniejszeniu niepewności dotyczącej wpływu wycofywania tarcz antyinflacyjnych na CPI oraz przy luzowaniu polityki monetarnej przez EBC oraz FOMC, ocenia BGK.
"Bilans ryzyka jest zrównoważony. Kształtują go w pierwszej kolejności uwarunkowania zewnętrzne. Tempo obniżek będzie bowiem zależne od globalnej koniunktury i analogicznych ruchów Fed i EBC" - czytamy dalej.
Ekonomiści BGK spodziewają się, że wraz z podwyżką stawki VAT na żywność oraz odmrożeniem cen energii, CPI ponownie wzrośnie, osiągając lokalne szczyty w trakcie lata.
Następnie inflacja konsumencka sięgnie 3,6% r/r na koniec 2024 r. wobec 6,6% na koniec br.; potem nastąpi dalszy jej -spadek do 3,1% r/r na koniec 2025 r. W prognozach bank widzi spadek inflacji bazowej do odpowiednio: 6,9%, 4,4% i 3,3% r/r na koniec lat 2023-2025.
"Zejście w okolice 2,5-procentowego celu pozostaje scenariuszem możliwym do zrealizowania dopiero w 2025 roku" - czytamy dalej w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiGospodarkaAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Pekao:Kredyty w sektorze bankowym wzrosną o 7,3% r/r w br., w tym hipoteczne w PLN: o 9,8%
Wartość kredytów ogółem w sektorze bankowym zwiększy się o 7,3% r/r w tym roku i o 7,8% r/r w roku przyszłym (po wzroście o 5,2% w ub.r.), prognozuje Bank Pekao. Według banku, wartość kredytów hipotecznych w PLN wzrośnie o 9,8% w br. i o 9,4% w kolejnym roku (po wzroście o 8,4% w ub.r.).
- 29.04.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
Tyrowicz z RPP: Nie ma przesłanek dla obniżek stóp procentowych
Obecnie nie ma przesłanek dla obniżek stóp procentowych, ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz. Według niej, potrzebne jest dalsze "schładzanie rynku pracy", które pozwoliłoby na zmianę parametrów w polityce pieniężnej.
- 29.04.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZBP spodziewa się obniżek stóp procentowych o 100 pb w tym roku
Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, ze stopa referencyjna zostanie w tym roku obniżona łącznie o 100 pb do 4,75%, poinformował prezes Tadeusz Białek. Podkreślił, że obniżka stóp będzie miała "istotne przełożenie" na wyniki finansowe sektora bankowego.
- 29.04.2025Informacje ogólneBankiFinanse i kredytyAnalizy i raporty
Mind&Roses: 48% bankowców widzi mniejsze zainteresowanie kredytem ze stałą stopą
Wzrost zainteresowania (r/r) kredytem ze stałym oprocentowaniem dostrzega 41% bankowców, natomiast 48% jest przeciwnego zdania, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawcza Mind&Roses.
- 27.03.2025Informacje ogólne
MF sprzedało w ramach sprzedaży dodatkowej obligacje o wartości 947 mln zł
Ministerstwo Finansów sprzedało w ramach sprzedaży dodatkowej obligacje czterech serii o łącznej wartości 947 mln zł, podał resort.