16.08.2023
Deweloperzy

CSR w branży nieruchomości. ACCIONA w trosce o zrównoważoną przyszłość

Społeczna odpowiedzialność biznesu w branży nieruchomości to nie tylko kwestia etyki i zgodności z przepisami, ale również strategicznego podejścia do tworzenia prawdziwej wartości dla całego otoczenia. Przez koncentrację na aspektach społecznych, środowiskowych i ekonomicznych, deweloperzy mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu lepszej przyszłości naszej planety. Przykładem jest działalność firmy ACCIONA, której motto brzmi „Business as unusual”, a podejmowane działania CSR udowadniają, że prawdziwy sukces biznesowy nie jest możliwy bez zaangażowania w zrównoważony rozwój, troskę o lokalne społeczności i ochronę środowiska.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w branży nieruchomości to wiele więcej niż tylko „dobry PR”. To strategiczne podejście, które przynosi korzyści zarówno firmom, jak i społecznościom, w których działają. ACCIONA, deweloper obecny na polskim rynku od 30 lat, swoją działalność prowadzi właśnie w ten sposób. Jest firmą zorientowaną na cel, rozumiany nie tylko jako zysk, ale także jako powołanie do tego, by zmieniać świat na lepsze.

Troska o środowisko

Na polskim rynku nieruchomości, tradycyjnie zdominowanym przez czynniki takie jak cena i lokalizacja, rośnie świadomość klientów dotycząca kosztów eksploatacji mieszkań oraz ich wpływu na środowisko. Jednocześnie Unia Europejska zachęca do stosowania zielonych standardów budowlanych, takich jak Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) czy Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM). Firmy z branży nieruchomości powinny włączać zrównoważone praktyki do swoich projektów budowlanych i deweloperskich poprzez stosowanie energooszczędnych materiałów, ograniczanie ilości odpadów i wdrażanie zielonych standardów budowlanych. ACCIONA zwraca coraz większą uwagę na zrównoważone rozwiązania w swoich inwestycjach. Wszystkie nowe projekty firmy realizowane są zgodnie z certyfikatem BREEAM oraz z zastosowaniem materiałów z certyfikatami EPD i FSC. W budynkach montowane jest oświetlenie LED i energooszczędne windy, a w całym procesie powstawania nieruchomości wykorzystywane są naturalne zasoby, takie jak woda deszczowa czy energia słoneczna. Deweloper dba również o zielone otoczenie osiedli oraz wprowadza „zielone dachy”, które nie tylko stanowią dodatkową izolację termiczną, ale także oczyszczają powietrze i zatrzymują wodę opadową. Wszystko to w ramach większej troski o zdrowie i dobrostan klientów, ale także wyraz dbałości o środowisko.

Zaangażowanie społeczne

W branży nieruchomości działalność prospołeczna polega przede wszystkim na wywieraniu pozytywnego wpływu na otoczenie. Często chodzi więc po prostu o bycie dobrym sąsiadem oraz przyczynianie się do ogólnego dobrobytu i rozwoju lokalnej społeczności. ACCIONA wykorzystuje tradycję tzw. wiechy z okazji ukończenia konstrukcji nowych inwestycji, by zorganizować akcję charytatywną i pomóc potrzebującym w swoim najbliższym otoczeniu. Ale to tylko jedna z wielu inicjatyw charytatywnych dewelopera. Firma wspiera również lokalne schroniska dla zwierząt, a także angażuje swoich partnerów z branży do udziału we wspólnych prospołecznych inicjatywach. Deklaracje przekładają się więc na praktykę, świadcząc o tym, że pozytywny wpływ dewelopera może sięgać daleko poza samo dostarczanie rozwiązań mieszkaniowych.

Dobre samopoczucie pracowników

Działania CSR powinny obejmować również sposób, w jaki firmy traktują swoich pracowników. Zapewnianie godziwego wynagrodzenia, wspieranie zdrowego, różnorodnego i inkluzywnego środowiska pracy oraz oferowanie możliwości rozwoju powinno być częścią strategii CSR każdej firmy z branży nieruchomości. W 2021 roku ACCIONA została wybrana jako światowy lider w zakresie różnorodności i inkluzywności w miejscu pracy, zdobywając pierwsze miejsce w branży budowlanej w globalnym indeksie Diversity & Inclusion. Wyróżnienie to jest odzwierciedleniem zaawansowanej polityki ACCIONA m.in. w zakresie promowania równości płci, zawierania umów sprzyjających inkluzji i integracji społecznej oraz prowadzenia szkoleń z zakresu różnorodności kulturowej. – Poprzez troskę o różnorodność oraz inkluzję zyskujemy znacznie więcej niż tylko zgrany zespół o różnych poglądach oraz doświadczeniu – mówi Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA w Polsce. – Zyskujemy kreatywność, innowacyjność, przełamywanie stereotypów, większe zaangażowanie oraz sprawniejszą realizację projektów w związku z dobrą komunikacją w zespole. Wysoka efektywność to natomiast wymierne korzyści dla firmy. Dlatego tak trudno mi wierzyć, że wciąż tak niewiele firm w branży dba o ten obszar swojej działalności – dodaje ekspertka.

Przejrzystość i etyka w procesie zrównoważonego rozwoju

W kontekście branży nieruchomości zrównoważony rozwój obejmuje integrację celów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych na wszystkich etapach rozwoju i zarządzania nieruchomościami, a także utrzymywanie wysokich standardów etycznych i pełnej przejrzystości działania. To bardzo często stanowi podstawę zaufania między firmą a jej klientami, pracownikami i interesariuszami. – Już teraz obserwujemy na rynku coraz większą transparentność działalności biznesowej w Polsce, co dotyczy także firm działających w obszarze nieruchomości. To z kolei dobrze wpływa na rosnącą jakość rozwiązań oferowanych klientom – przyznaje Katarzyna Unold. – Dostosowując naszą działalność do wymogów Taksonomii UE i dbając o pełną przejrzystość naszych przedsięwzięć, chcemy być liderem dalszych pozytywnych zmian w tym obszarze i dawać przykład, że troska o zrównoważony rozwój może przynosić deweloperom oraz ich klientom wymierne korzyści – dodaje ekspertka ACCIONA. Taksonomia UE definiuje szczegółowe kryteria, które musi spełnić działalność firmy, aby została ona uznana za zrównoważoną. Pierwsze dwa warunki dotyczą bezpośrednio wpływu działalności firmy na środowisko, trzeci obejmuje natomiast zagadnienia dot. polityki firmy, przestrzegania praw człowieka i praw pracowniczych, a także procedur i mechanizmów należytej staranności, np. w zakresie zapobiegania korupcji czy nieuczciwej konkurencji. Dla dewelopera dostosowanie działalności do zasad i kryteriów Taksonomii w praktyce oznacza więc wprowadzenie konkretnych standardów i regulacji, które muszą być przestrzegane w całym procesie powstawania obiektów.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w branży nieruchomości to nieodłączny element sukcesu i prawdziwego rozwoju. Firmy działające w tej branży pełnią kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu miast, jakości życia mieszkańców oraz ochronie środowiska. Poprzez inwestowanie w zrównoważone budownictwo, dostępność mieszkań, transparentność i uczciwość w relacjach z klientami oraz inicjowanie pozytywnych zmian, deweloperzy mogą realnie przyczyniać się do tworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich.

Źródło: WALK PR

Najnowsze z tej kategorii