GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 66,4% r/r w styczniu
Warszawa, 21.02.2024 (ISBnews) - Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w styczniu br., wzrosła o 66,4% r/r i wyniosła 15 720, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 9,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
W grupie deweloperów odnotowano wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - o 107,2% r/r do 12 051 lokali, a w ujęciu miesięcznym zanotowano wzrost o 8,1%, podał także Urząd.
"W styczniu 2024 r. rozpoczęto budowę 15,7 tys. mieszkań, tj. o 66,4% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 12,1 tys. mieszkań (o 107,2% więcej), a inwestorzy indywidualni 3,5 tys. (o 0,8% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 99,1% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 0,1 tys. mieszkań (tj. prawie dwukrotnie więcej niż w styczniu 2023 r.)" - czytamy w komunikacie.
Szacuje się, że na koniec stycznia 2024 roku w budowie pozostawało 802,8 tys. mieszkań, tj. o 2,5% mniej niż w analogicznym miesiącu 2023 r., podał też Urząd.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 06.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ubóstwo energetyczne Polaków: czy coś nam umyka?
Są już dostępne nowe dane na temat ubóstwa energetycznego w UE. Warto sprawdzić, jak wypada Polska i zwrócić uwagę na pewną pomijaną kwestię.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.