Inwestycje kreujące nową tkankę miejską
Miasta są jak życiowe tkanki, zmieniają się i rozwijają, zyskując charakter dzięki inwestycjom, które je kształtują. Nie tylko przekształcają fizyczną strukturę miast, ale także wpływają na codzienne życie ich mieszkańców. Kreowanie nowej tkanki miejskiej wymaga holistycznego podejścia, uwzględniającego aspekty społeczne i kulturowe. Przykładem takiego działania jest Bernardyńska 4 – inwestycja Toscom Development w centrum Wrocławia.
Fundamentem dynamicznego rozwoju miast są nowe inwestycje, ale ich cel powinien wykraczać poza aspekt materialny. Kreowanie nowej tkanki miejskiej to sztuka równoważenia ekspansji z zachowaniem tożsamości kulturowej oraz historycznej. W tak przemyślanych inwestycjach tkwi siła kreowania przestrzeni, która spełnia potrzeby zarówno obecnych, jak i kolejnych pokoleń.
We Wrocławiu istnieje kilka obiektów architektonicznych, które są powszechnie uznawane za doskonały przykład połączenia nowoczesności z kontekstem historycznym miasta. Fasada galerii handlowej Renoma nawiązuje do pobliskiej zabytkowej zabudowy, zachowując proporcje i detale architektoniczne. Podobnie jak odnowiony Hotel Monopol, który łączy styl secesyjny z nowoczesnymi udogodnieniami. Z kolei nowo powstała bryła hotelu The Bridge – z cegłą, która wpisuje się w kontekst dawnego otoczenia, prostymi liniami, szkłem i minimalistycznymi detalami – harmonijne współgra z historycznymi budowlami Ostrowa Tumskiego.
Każdy z tych budynków odzwierciedla różne podejścia do współczesnego projektowania w kontekście zabytkowej zabudowy Wrocławia. Tego typu obiekty, pomimo różnic w stylu, bezpośrednio odwołują się do tradycyjnych elementów historycznej tkanki miejskiej, albo też harmonijnie współistnieją obok niej, tworząc krajobraz kontrastujący, ale niezakłócający równowagi z otoczeniem.
Nowoczesność z poszanowaniem tradycji
Wprowadzenie nowej inwestycji deweloperskiej w zabytkową tkankę miejską wymaga szczególnej uwagi, troski i poszanowania dla dziedzictwa historycznego. Zachowanie unikatowej tożsamości miejsca przy jednoczesnym dopasowaniu się do nowoczesnych potrzeb to duże wyzwanie, ale także możliwość stworzenia harmonijnej i funkcjonalnej przestrzeni.
Planując inwestycję Bernardyńska 4, Toscom Development zainwestował czas i zasoby w gruntowne badania, które pozwoliły zrozumieć historyczne znaczenie miejsca, jego charakterystyczne cechy i znaczenie kulturowe. Ważne było również, aby nowa inwestycja nie dominowała, ale komplementowała istniejący miejski krajobraz.
– Na początku XX w. Wrocław był jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w tej części Europy. Na witalnych ulicach rozwijał się handel, a kupcy wznosili kolejne domy towarowe. Działania wojenne wymazały część z tej świetności, a naszym celem jest zabliźniać te wieloletnie rany przy pomocy nowej zabudowy. W projekcie Bernardyńska 4 zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, którą skalą, jakością materiałów i detalem będzie nawiązywała do najlepszych tradycji z przeszłości – zaznacza architekt Zbigniew Maćków, projektant inwestycji Bernardyńska 4.
Ponadczasowa architektura
Zgodnie z zaleceniami planistycznymi, architekt postanowił rozbić monumentalną bryłę na dwie części, tak aby wytworzyć zupełnie nową, zieloną i w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny miejski plac będzie zamykała jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant – ściana kościoła dawnego klasztoru. Poszczególne bryły budynku zostały też miejscowo obniżone, by dostosować je do bezpośredniego sąsiedztwa.
– Zdecydowaliśmy się zastosować charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego: gzymsy koronujące, cofniecie dwóch najwyższych kondygnacji w bryle budynku czy podcięte partery. Dzięki temu cały budynek dobrze wpisuje się w zabytkowe otoczenie. Z kolei klinkierowe wykończenie inwestycji odwołuje się do kontekstu pobliskiego budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji, czyli pierwszego wrocławskiego drapacza chmur – wyjaśnia Zbigniew Maćków.
Estetyka inwestycji czerpie więc pełnymi garściami z oryginalnej tkanki miasta, w którą z rozmysłem wkomponowano bryłę budynku. Projekt Bernardyńskiej 4 szczególnie docenią wielbiciele pięknej, ponadczasowej architektury. A przyszli mieszkańcy otrzymają możliwość życia w pełnej harmonii – w przestronnym, klimatycznym apartamencie, do tego w doskonałej lokalizacji.
– Wierzymy, że umiar, jakość i trwałość tworzą wyjątkową architekturę i wartość dla społeczności miasta. Chcemy się przyczyniać do wzbogacenia wrocławskiego dziedzictwa, tworząc miejsca, które są zarówno funkcjonalne, jak i pełne historii, stając się częścią rozwoju miejscowej tkanki miejskiej – podsumowuje Iwona Kołodziejczyk, General Manager w Toscom Development.
Źródło: K+PR
- 13.05.2025Deweloperzy
Robert Lewandowski i PROFBUD wspólnie dla dzieci – trwa konkurs „Marzenia na medal”
Sport rozwija, łączy pokolenia i buduje charakter – właśnie z tej idei zrodził się konkurs „Marzenia na medal”. To wyjątkowa inicjatywa dla uczniów szkół podstawowych z gminy Lesznowola, w której nagrodą główną jest dwuosobowy wyjazd za granicę na mecz i spotkanie z Robertem Lewandowskim. Zbieranie prac konkursowych trwa do 25 maja. Organizatorem jest firma PROFBUD, obecnie realizująca 1. etap inwestycji Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich.
- 13.05.2025Deweloperzy
Inwestycja Drzymały 17 ukończona
Poznańska inwestycja Drzymały 17 uzyskała pozwolenie na użytkowanie. W jej skład weszły 44 lokale klasy premium, o różnorodnym metrażu - o funkcjonalnych mieszkań po przestronne apartamenty przekraczające 100 mkw. Dla mieszkańców przewidziano liczne udogodnienia, takie jak rowerownia oraz komórki lokatorskie. Przy mieszkaniach na parterze znajdują się ogródki zaś w apartamentach na najwyższym piętrze antresole. Za inwestycję odpowiada Grupa Antczak.
- 13.05.2025Deweloperzy
NICKEL Resort & WellNest Grzybowo k. Kołobrzegu – miejsce, w którym regeneracja staje się decyzją o nowym życiu
Na mapie polskiego wybrzeża właśnie powstaje miejsce, które redefiniuje pojęcie wypoczynku. Dedykowane tym wszystkim, którzy odpoczynek chcą połączyć z inwestycją w swój dobrostan: redukcję napięcia i stresu, w zdrowy sen, zdrowe odchudzanie, regenerację sportową, detoksykację organizmu i zdrowy, świeży wygląd.
- 13.05.2025Deweloperzy
GUS: PKB wyniósł nominalnie 3 641,2 mld zł w 2024 roku
Wartość produktu krajowego brutto (PKB) w 2024 r. wyniosła 3 641,2 mld zł według pierwszego szacunku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 13.05.2025Deweloperzy
Trust Investment wybuduje wieżowiec O27 Apartamenty Opolska
Inwestycja O27 Apartamenty Opolska to 29-piętrowy budynek zaprojektowany zgodnie z ideą high-rise living. Inwestycja powstaje przy ul. Opolskiej w Katowicach. Nieopodal znajdują się takie obiekty jak: Spodek, Rynek i główne dworce. W skład inwestycji wejdzie 406 mieszkań. Ich metraż będzie oscylował od 36 do 140 mkw. Wśród udogodnień znajdą się: strefa wellness z tężnią solankową, zielone tarasy i przestrzenie coworkingowe. Na ostatnim piętrze powstanie Sky Lounge z przeszklonym tarasem i kinem plenerowym. Za inwestycję odpowiada deweloper Trust Investment.