NBP: Firmy oczekują poprawy koniunktury w III kw., ale mniej optymistycznie niż w kwietniu
Przedsiębiorstwa oczekują ożywienia koniunktury w III kw. br.; skala spodziewanej poprawy jest jednak mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie dalszego pogorszenia perspektyw zatrudnienia, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
"Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje na oczekiwane przez przedsiębiorstwa ożywienie koniunktury w III kw. 2024 r. Skala spodziewanej poprawy jest jednak mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie dalszego pogorszenia perspektyw zatrudnienia. Mimo mniejszego optymizmu, w prawie wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw według przeznaczenia dóbr i usług wskaźnik sytuacji przyszłej kształtował się na co najmniej dobrym poziomie. Jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych był on umiarkowany" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP sugerują, że w II kw. 2024 r. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw nieco się pogorszyła. Firmy spodziewają się jej dalszego pogorszenia w III kw. br., przy mniej optymistycznych niż przed kwartałem oczekiwaniach co do wzrostu popytu, zwłaszcza na rynku krajowym. Szczególnie wyraźne osłabienie prognoz popytu odnotowano w usługach konsumenckich i w budownictwie.
Pogorszeniu sytuacji ekonomicznej sektora towarzyszyło obniżenie prognoz zatrudnienia zarówno w horyzoncie kwartalnym, jak i rocznym. Jednocześnie, mimo osłabienia presji płacowej, wzrósł odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzenia w III kw., choć już nie w perspektywie roku. Zmniejszyła się natomiast skala planowanych w horyzoncie kwartalnym i rocznym podwyżek wynagrodzeń, czytamy w SM NBP.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiGospodarkaAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Pekao:Kredyty w sektorze bankowym wzrosną o 7,3% r/r w br., w tym hipoteczne w PLN: o 9,8%
Wartość kredytów ogółem w sektorze bankowym zwiększy się o 7,3% r/r w tym roku i o 7,8% r/r w roku przyszłym (po wzroście o 5,2% w ub.r.), prognozuje Bank Pekao. Według banku, wartość kredytów hipotecznych w PLN wzrośnie o 9,8% w br. i o 9,4% w kolejnym roku (po wzroście o 8,4% w ub.r.).
- 29.04.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
Tyrowicz z RPP: Nie ma przesłanek dla obniżek stóp procentowych
Obecnie nie ma przesłanek dla obniżek stóp procentowych, ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz. Według niej, potrzebne jest dalsze "schładzanie rynku pracy", które pozwoliłoby na zmianę parametrów w polityce pieniężnej.
- 29.04.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZBP spodziewa się obniżek stóp procentowych o 100 pb w tym roku
Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, ze stopa referencyjna zostanie w tym roku obniżona łącznie o 100 pb do 4,75%, poinformował prezes Tadeusz Białek. Podkreślił, że obniżka stóp będzie miała "istotne przełożenie" na wyniki finansowe sektora bankowego.
- 29.04.2025Informacje ogólneBankiFinanse i kredytyAnalizy i raporty
Mind&Roses: 48% bankowców widzi mniejsze zainteresowanie kredytem ze stałą stopą
Wzrost zainteresowania (r/r) kredytem ze stałym oprocentowaniem dostrzega 41% bankowców, natomiast 48% jest przeciwnego zdania, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawcza Mind&Roses.
- 27.03.2025Informacje ogólne
MF sprzedało w ramach sprzedaży dodatkowej obligacje o wartości 947 mln zł
Ministerstwo Finansów sprzedało w ramach sprzedaży dodatkowej obligacje czterech serii o łącznej wartości 947 mln zł, podał resort.