19.05.2025
Deweloperzy

[SONDA] Cudzoziemcy coraz śmielej inwestują w mieszkania w Polsce. Która narodowość dominuje?

Zainteresowanie nieruchomościami w Polsce wśród obcokrajowców systematycznie rośnie – w niektórych inwestycjach udział klientów spoza Polski sięga już ponad 30%. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy i Białorusi, ale wśród klientów pojawiają się również osoby z krajów Unii Europejskiej, Azji i Bliskiego Wschodu. Więcej na temat inwestowania cudzoziemców w Polsce przeczytasz w poniższej sondzie przygotowanej przez portal RynekPierwotny.pl.

Zachariasz Nercz, Członek Zarządu, Dyrektor Działu Marketingu i Sprzedaży Novisa Development

W ciągu ostatnich 12 miesięcy obcokrajowcy stanowili łącznie 36% nabywców mieszkań w inwestycjach Novisa Development. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (20%), następnie Białorusi (10%) oraz przedstawiciele innych narodowości (6%), głównie z krajów azjatyckich i Europy Środkowo-Wschodniej.

Widzimy wyraźny trend wzrostowy w zakresie zainteresowania mieszkaniami ze strony klientów spoza Polski, szczególnie wśród osób, które planują długoterminowe osiedlenie się – z rodziną, pracą i edukacją dzieci w Polsce. Dla wielu z nich zakup nieruchomości jest nie tylko decyzją życiową, ale również inwestycyjną – zwłaszcza że polski rynek mieszkaniowy postrzegany jest jako stabilny i perspektywiczny.

Obecność klientów zagranicznych wpływa także na naszą strategię – obserwujemy m.in. większe zainteresowanie lokalami o większym metrażu oraz segmentem domów jednorodzinnych, które zapewniają przestrzeń i prywatność, cenione szczególnie przez rodziny z dziećmi. Z punktu widzenia dewelopera, ta zmiana w strukturze klientów stanowi ważny sygnał do dostosowywania oferty produktowej i komunikacyjnej, w tym zapewnienia obsługi w językach obcych czy elastyczności formalnej.

W naszej ocenie udział obcokrajowców w rynku będzie się utrzymywał na stabilnym poziomie lub wręcz rósł, szczególnie w aglomeracjach z dobrą infrastrukturą i rozwiniętym rynkiem pracy.

Agnieszka Gajdzik-Wilgos, Manager ds. Sprzedaży RONSON Development

W projektach realizowanych przez RONSON Development zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania ze strony nabywców zagranicznych. W szczególności dotyczy to warszawskich inwestycji, takich jak Ursus Centralny, Miasto Moje czy Zielono Mi, gdzie udział klientów spoza Polski w ogólnej liczbie zawartych transakcji w ciągu ostatnich trzech lat wynosi od 10,5 do 19,2%.

Analizując poszczególne inwestycje należy zwrócić uwagę na Miasto Moje, gdzie w 2023 roku obcokrajowcy stanowili 10,3% nabywców, a w 2025 roku ich udział wzrósł do 30%. Podobny trend występuje w inwestycji Ursus Centralny, gdzie udział ten zwiększył się z 9% w 2023 roku do 26% w 2024 roku, utrzymując się na poziomie 23% w 2025. W inwestycji Zielono Mi, dostępnej w sprzedaży od 2024 roku, odnotowaliśmy wzrost udziału nabywców zagranicznych z 9% w 2024 roku do 15% w 2025 roku.

Poza Warszawą, największe zainteresowanie naszych zagranicznych klientów obserwujemy we Wrocławiu, gdzie w 2023 roku na 101 transakcji - 23 było finalizowanych przez obcokrajowców, a obecnie na 7 zakupionych mieszkań w 2025 roku 5 zostało kupionych przez osoby o obywatelstwach innych niż polskie.

Wśród nabywców z zagranicy dominują obywatele Ukrainy i Białorusi, co pokrywa się z aktualnymi trendami migracyjnymi oraz zapotrzebowaniem na stabilne, dobrze skomunikowane mieszkania w dużych polskich miastach. Pojawiają się również pojedynczy klienci z Wietnamu, Turcji i Izraela.

Michał Witkowski, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper

Obecnie obcokrajowcy stanowią mniej niż 20% naszych klientów. Wśród nich dominują obywatele Ukrainy. Kolejną grupą są obywatele krajów Unii Europejskiej. W gronie zagranicznych kupujących zauważalny jest istotny udział małżeństw mieszanych – zwykle są to pary, w których głównym lub jedynym nabywcą jest Polka.

Cudzoziemcy najczęściej wybierają rodzinne lokale – 3 i 4-pokojowe, z myślą o stałym zamieszkaniu lub długoterminowym pobycie w Polsce. Postrzegają je nie tylko jako nieruchomości o podwyższonym standardzie, usytuowane w atrakcyjnych lokalizacjach, ale także jako bezpieczne i komfortowe miejsce do życia dla siebie i swoich bliskich.

Dorota Kos, Sales & Marketing Director w RealCo Property Investment and Development

Główny Urząd Statystyczny podał niedawno dane dotyczące liczby cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce na koniec listopada 2024 r. Ta wynosiła niespełna 1 mln 64,5 tys. osób. Według informacji GUS, najliczniejszą grupą cudzoziemców na rynku pracy w Polsce stanowili obywatele Ukrainy - 717,8 tys. osób. Raport ten wskazuje również, że największą liczbę cudzoziemców przyciąga region warszawski. Aż 19,6 proc., osób zza granicy mieszka właśnie tam, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na pracowników w aglomeracji warszawskiej i okolicznych powiatach.

Odzwierciedlenie tych statystyk widzimy w odniesieniu do naszych inwestycji mieszkaniowych. We Wrocławiu udział cudzoziemców wśród nabywców jest marginalny i ogranicza się do pojedynczych przypadków. Natomiast zupełnie inna sytuacja występuje w Michałowicach pod Warszawą, gdzie realizujemy kameralne osiedla domów. Tam aż 20% naszych klientów to obcokrajowcy, najczęściej związani zawodowo z Warszawą lub jej okolicami. Zauważamy, że atutem tej lokalizacji jest bliskość stolicy przy jednoczesnym zachowaniu poczucia przestrzeni i prywatności.

Tego typu oferta cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród cudzoziemców szukających domu w spokojnym, zielonym otoczeniu z dostępem do przedszkoli, szkół i rozwiniętej infrastruktury gminnej. Trend ten utrzymuje się od lat na podobnym poziomie, ponieważ zgodnie z raportami, duże miasta w Polsce oferują więcej miejsc pracy.

Piotr Ludwiński, Dyrektor Sprzedaży w Archicom

Wśród nabywców nieruchomości z portfolio Archicom dominują Polacy, a obcokrajowcy odpowiadają za około 10% wszystkich transakcji. Najliczniejszą grupę zagranicznych klientów stanowią obywatele Ukrainy, a poza nimi odnotowujemy również zainteresowanie ze strony obywateli Izraela. Coraz częściej mieszkania z naszej oferty wybierają także pary pochodzące z różnych krajów, zwłaszcza z południa Europy.

Tomasz Kaleta, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży i Marketingu w Develii

Wśród naszych klientów odsetek obcokrajowców wynosi około 6%. W tej grupie dominują obywatele Ukrainy, którzy stanowią mniej więcej połowę wszystkich zagranicznych nabywców. Na drugim miejscu znajdują się Białorusini, których udział wynosi około 25%. Pozostałą część stanowią przedstawiciele innych narodowości.

Zainteresowanie obcokrajowców mieszkaniami w Polsce rośnie, co wynika z coraz większej liczby cudzoziemców osiedlających się w naszym kraju. W ciągu ostatniej dekady liczba obcokrajowców legalnie pracujących w Polsce wzrosła ponad dziesięciokrotnie. W ubiegłym roku zakupili oni ponad 17,3 tys. lokali w porównaniu do nieco ponad 14 tys. rok wcześniej.

Z naszej obserwacji wynika, że większość zakupów realizowana jest w celach mieszkaniowych, choć zdarzają się także transakcje w celach inwestycyjnych, co wynika m.in. z faktu, że Polska nadal oferuje bardziej przystępne ceny nieruchomości w porównaniu z Europą Zachodnią, a zapotrzebowanie na lokale utrzymuje się na wysokim poziomie.

Grzegorz Woźniak, Prezes Spółki Q3D Locum

Aktywność zagranicznych nabywców na polskim rynku mieszkaniowym utrzymuje się na wysokim poziomie i wciąż rośnie, co można zauważyć zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Trend ten jest napędzany przez kilka czynników: rosnącą atrakcyjność Polski jako miejsca do życia i pracy, stabilność gospodarczą w porównaniu do niektórych krajów sąsiednich, a także relatywnie niższe ceny nieruchomości w porównaniu do Europy Zachodniej. Wpływ mają również kwestie geopolityczne – np. migracje spowodowane konfliktami zbrojnymi, takimi jak wojna w Ukrainie, czy też coraz większe zainteresowanie Polską jako krajem tranzytowym lub docelowym dla osób z Bliskiego Wschodu i Afryki. W przypadku naszych inwestycji udział klientów zagranicznych pozostaje niewielki – wynosi poniżej 5%. Oznacza to, że dominującą grupą klientów nadal są obywatele Polski, choć obecność nabywców z zagranicy stanowi już zauważalny element struktury zakupów. Wśród zagranicznych klientów najczęściej pojawiają się obywatele Ukrainy, co nie dziwi, biorąc pod uwagę zarówno bliskość geograficzną, jak i silne więzi społeczne i ekonomiczne między Ukrainą a Polską. W ostatnich latach mieliśmy również przyjemność współpracować m.in. z obywatelami Turcji, Białorusi, Francji, Brazylii oraz Republiki Południowej Afryki.

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii